Atak Temera na brazylijskie dziedzictwo naturalne

23 sierpnia br. El Diario Oficial de Brasil opublikował dekret dotyczący “wygaśniecia” ochrony obszaru Reserva Nacional de Cobre y sus Asociados, zwanego także RENCA.

Jest to region o wielkiej wartości przyrodniczej, na którym działalność wydobywcza była bardzo mocno ograniczona, a w wielu wypadkach całkowicie zakazana od roku 1984. Obejmuje ona 9 obszarów chronionych: Park Narodowy Tumucumaque, Lasy Stanowe Paru i Amapá, Rezerwat Przyrodniczy Maicuru, Stacje Ekologiczną Jari, Rezerwat Rzeki Cajari, Rezerwat Zrównoważonego Rozwoju Rzeki Iratapuru i Ziemie Ludu Waiãpi oraz Rzeki Paru d’Este. Indianie Waiãpi utrzymują względną izolację od pozostałych mieszkańców amazońskiej dżungli i wciąż żyją według odwiecznych wartości, obcych współczesnej cywilizacji.

Obszar ten, o wielkości 46 tysięcy kilometrów kwadratowych obejmuje zasięgiem północne części stanów Amapá oraz Para. Ocenia się, że rejony te bogate są w złoża złota, niklu oraz innych cennych minerałów tj. miedź, od którego zresztą region przyjął swoją nazwę. Chociaż rząd obiecuje, że obszary chronione nie zostaną naruszone, aktywiści wyrażają obawy co do tego, w jaki sposób przeprowadzana będzie budowa kopalni i jaki będzie zasięg ich funkcjonowania. Z raportu sporządzonego przez WWF (ang. World Wide Fund for Nature) wynika, że główny obszar zainteresowań duńskich firm wydobywczych odpowiada obszarom zintegrowanej ochrony, w tym przede wszystkim Rezerwatowi Przyrodniczemu Maicuru, który – według danych przedstawionych przez Brazylijskie Centrum Geologiczne (CPRM) kryją w sobie złoża miedzi oraz złota.

(Źródło: lavanguardia.com)

Dekret podpisany przez prezydenta Temera pozwoli na budowę kopalni i ekploatację dotąd chronionych terenów liczących sobie powierzchnię o prawie 4 tysiące kilometrów kwadratowych większą niż  Dania. Dyrektor wykonawczy brazylijskiego oddziału WWF, Maurício Voivodic podkreśla, że działalność wydobywcza w regionie RENCA narazi na niebezpieczeństwo jego środowisko naturalne i może przynieść nieodwracalne skutki dla zamieszkującej go ludności. Voivodic zaznacza także, że poza eksploatacją demograficzną, wylesieniem, stratami w zakresie bioróżnorodności i narażeniem na szwank zasobów wodnych, na skutek decyzji prezydenta Temera pojawią się także konflikty pomiędzy ludnością tubylczą i tradycyjnymi społecznościami dotyczącymi zamieszkiwanym ziem.

Decyzja brazylijskich władz już spotkała się z surowym osądem i krytyką wielu autorytetów oraz celebrytów, w tym znanej brazylijskiej modelki – Gisele Bündchen i przedstawiciela opozycji, senatora Randolfa Rodriguesa, który działania Temera określił jako „największy atakiem na Amazonię w minionych 50 latach”.

Źródła:

1. http://economia.estadao.com.br/noticias/geral,temer-decreta-extincao-da-reserva-nacional-do-cobre,70001947589

2. http://www.granma.cu/mundo/2017-08-25/golpistas-no-estan-gobernando-sino-vendiendo-brasil-acusa-lula-25-08-2017-21-08-05

3. http://www.lavanguardia.com/natural/20170825/43789590309/brasil-temer-autorizacion-mineria-reca-amazonas.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *