Argentyna przyznaje się do wysokiej inflacji

Rząd Cristiny Fernández, pod presją ostatnich wydarzeń i dzięki interwencji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zdecydował się na upublicznienie wiarygodnych danych dotyczących inflacji. Po latach fałszowania wskaźników i twierdzenia, że inflacja utrzymuje się na poziome 1% miesięcznie, nowy minister gospodarki, Axel Kicillof, ogłosił, że w styczniu mierzący inflację wskaźnik CPI wzrósł o 3,7 punktów procentowych. Jest on uznawany za zgodny z prawdą przez ekonomistów.

Tym samym Argentyna przyznaje się do najwyższej inflacji w przeciągu całej epoki kirchnerowskiej, która rozpoczęła się w 2007 roku wraz z wyborem Néstora Kirchnera jako głowy państwa. Zarówno on, jak i jego żona, która objęła po nim stanowisko prezydenta, zaniżali wskaźniki ekonomiczne, aby zatuszować inflację sięgającą 20% rocznie. Temu procederowi przewodził były sekretarz do spraw handlu, Guillermo Moreno, który zszedł ze sceny politycznej w grudniu ubiegłego roku.

O nieprawidłowej wartości danych dotyczących inflacji informowali sami pracownicy argentyńskiego instytutu zajmującego się obliczaniem danych statystycznych, manifestując na ulicach. Jednak do opublikowania prawdziwych danych skłoniły rządzących groźby ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ma istotny wpływ na decyzje państw należących do Klubu Paryskiego, zajmującego się usługami finansowymi, takimi jak umarzanie długów. Pokazał on Argentynie czerwoną kartkę w ubiegłym roku i nieustosunkowanie się do tej decyzji mogłoby kosztować kraj utratę ostatnich potencjalnych wierzycieli.

źródła: http://internacional.elpais.com/internacional/2014/02/14/actualidad/1392405322_085364.html

http://internacional.elpais.com/internacional/2014/02/13/actualidad/1392327871_449533.html

0 thoughts on “Argentyna przyznaje się do wysokiej inflacji”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *