Paragwaj-Meksyk: Traktat o Wolnym Handlu?

Paragwajski rząd poważnie zastanawia się nad możliwością podpisania Traktatu o Wolnym Handlu z Meksykiem. Byłby to kolejny krok zbliżający go do Alianza del Pacífico, organizacji, w skład której wchodzą Chile, Peru, Kolumbia i Meksyk.

Paragwaj ma już podpisane umowy o wolnym handlu z pozostałymi państwami Alianzy, dlatego też ustanowienie podobnego traktatu z Meksykiem znacznie wzmocniłoby pozycję negocjacyjną  tego kraju w ewentualnych rozmowach nad wstąpieniem do sojuszu.

Minister spraw zagranicznych Paragwaju, Eladio Loizaga, w wywiadzie dla radia Primero de Marzo oświadczył, że jego rząd będzie starał się o zakończenie procesu negocjacyjnego jeszcze w pierwszym półroczu 2014 roku. Poinformował również, że strona meksykańska także jest zainteresowana szybkim podpisaniem umowy.

Warto wspomnieć, że Paragwaj jest już członkiem Wspólnego Rynku Południa (Mercosur), do którego należą też Argentyna, Wenezuela, Brazylia i Urugwaj. W organizacji tej panuje zasada, że wszelkie negocjacje handlowe muszą odbywać się przy udziale wszystkich państw członkowskich. Oznacza to więc, że obecnie możliwości wstąpienia Paragwaju do Alianzy są zablokowane. Paragwajski rząd stara się jednak zmienić tę regułę dzieki poparciu Urugwaju.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/economia-mercados/comercio/paraguay-busca-concluir-tlc-con-mexico-como-puerta-para-alianza-del-pacif

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *