Ameryka Środkowa popiera Argentynę w sporze o Falklandy/Malwiny

Argentyński minister spraw zagranicznych, Héctor Timerman, odbył w zeszłych tygodniach podróż po Ameryce Środkowej, podczas której spotkał się z przywódcami państw regionu.

W Gwatemali spotkał się z ministrem spraw zagraniczych tego kraju, Carlosem Raúlem Moralesem. Gwatemalski minister potwierdził, że Argentyna może liczyć na wsparcie ze strony Gwatemali w sprawie sporu o Falklandy/Malwiny. Timerman przekazał później mediom, że Morales przekazał też swoje poparcie dla wszelkich żądań Argentyny, dotyczących wspomnianych wysp, a także Georgii Południowej i Sandwicza Południowego oraz otaczających je mórz terytorialnych. Podczas spotkania podpisano również porozumienie o współpracy dyplomatycznej i uzgodniono potrzebę stworzenia bliższych związków pomiędzy Ameryką Środkową i Mercosur.

Gwatemala wesprze też tworzenie wielostronnego międzynarodowego porozumienia na rzecz restrukturyzacji długu publicznego. Rząd gwatemalski zwrócił się także do rządu brytyjskiego z żądaniem wznowienia negocjacji dyplomatycznych w zgodzie z prawem międzynarodowym i zaleceniami ONZ w sprawie wysp, będących źródłem sporu.

Podróż Timermana na północ rozpoczęła się w Panamie i zakończyła w Gwatemali. Jedynym krajem w regionie, którego nie odwiedził argentyński minister, jest anglojęzyczne Belize (głową państwa jest brytyjska królowa Elżbieta II). Pozostałe kraje kolejno potwierdzały swoją solidarność z Argentyną i pozycją tego kraju wobec dwóch kwestii spornych, tj. Falklandy/Malwiny i tzw. sępie fundusze.

Minister uczestniczył też, na specjalne zaproszenie państw członkowskich, w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych SICA (Sistema de la Integración Centroamericana – System Integracji Środkowoamerykańskiej), która jednoczy Gwatemalę, Honduras, Kostarykę, Panamę, Nikaraguę, Salwador, Republikę Dominikany (państwo stowarzyszone) i Belize. Argentyna uzyskała poparcie od organizacji dla swojej walki o sporne wyspy i morza terytorialne, SICA zwróciła się też z prośbą do rządu argentyńskiego i rządu brytyjskiego o wznowienie pokojowych negocjacji w tej sprawie. Państwa członkowskie organizacji wypowiedziały się też za restrukturyzacją długu publicznego Argentyny i stworzeniem odpowiednich międzynarodowych mechanizmów wielostronnych.

Timerman skorzystał z okazji i podkreślił podczas spotkania, że Mercosur, którego Argentyna jest członkiem, powinien zacieśnić więzy z regionem Ameryki Środkowej i promować dialog polityczny, współpracę, handel i inwestycje zagraniczne.

Źródła:

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/guatemala-ratifica-apoyo-argentina-en-caso-de-las-malvinas

http://www.argnoticias.com/politica/item/27580-argentina-recibi%C3%B3-el-apoyo-del-sica-por-los-buitres-y-malvinas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *