Argentyna: Kobiety chcą rządzić

Argentyńska partia polityczna Ciudad Futura kilka dni temu ogłosiła swoją listę kandydatów do tegorocznych wyborów do Kongresu Narodowego (hiszp. Congreso de la Nación), które odbędą się jesienią. Wyjątkowe jest to, że lista składa się z kandydatów tylko jednej płci, a mianowicie – kobiet.

Ciudad Futura to organizacja, która posiada dziesięcioletnią historię. Narodziła się z dwóch ruchów społecznych, które współpracowały z sobą, aby stworzyć nowe możliwości kulturowe, ekonomiczne i edukacyjne na terenie miasta Rosario. Obecnie posiada setki osób czynnie zaangażowanych w działalność na rzecz poprawy sytuacji w mieście i podniesieniu poziomu życia jego mieszkańców. Ciudad Futura zainicjowało kilka projektów, które istotnie poprawiły sytuację lokalnej społeczności. Przykładem może być założenie przedszkola, centrum kulturalnego czy nawet farmy zajmującej się produkcją wyrobów mlecznych. Program partii oparty jest na doświadczeniu, które zostało zgromadzone poprzez realizację projektów w mieście. Statystyki pokazują, że partia, formalnie stworzona w 2013 roku, jest obecnie trzecią największą partią polityczną w Rosario.

Przewodnicząca partii, Caren Tepp, wyjaśnia, że lista wyborcza odzwierciedla to, co dzieje się poza instytucjami państwowymi i tradycyjną polityką.

Stworzyliśmy tę listę tak, aby pokazać wyborcom, że jesteśmy w kluczowym momencie, w którym można dokonać wielkich zmian. Nikt z nas nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Możemy  stworzyć społeczeństwo egalitarne.

– zapewnia.

W wielu wypowiedziach przewodnicząca podkreślała również, że taki kształt listy niesie ze sobą coś więcej, niż jedynie polityczne przesłanie. Celem partii jest również podniesienie świadomości elektoratu. Politycy chcieliby zachęcić kobiety do większej wiary w siebie, we własne zdolności i możliwości, ponieważ istnieje ogromna potrzeba, aby to właśnie one częściej zakładały własne firmy czy pracowały w typowo męskich zawodach. Kobiety wykonują swoją pracę z takim samym zaangażowaniem i pasją jak mężczyźni, jednak najczęściej, pomimo tego samego wykształcenia i doświadczenia, dostają gorsze stanowisko lub mniejsze wynagrodzenie niż mężczyźni. Obecnie nierówność w traktowaniu przez pracodawcy kobiet i mężczyzn nie jest aż tak widoczna. Zdecydowanie bardziej zauważalne są dysproporcje m.in. na scenie politycznej.

Lista wyborcza partii Ciudad Futura to krok milowy w stronę równego traktowania i niwelowania wciąż istniejących różnic pomiędzy płciami. Jest to pierwsza w historii Argentyny lista, na której widnieją jedynie żeńskie nazwiska. Dzięki temu istnieje szansa na zmiany nie tylko w świadomości społecznej, lecz również realnie na arenie politycznej, która silnie wpływa na życie, codzienność i światopogląd zwykłych obywateli.   

Źródła:

http://www.lanacion.com.ar/2035702-santa-fe-una-partido-presentara-una-lista-con-todas-candidatas-a-diputadas-mujeres

http://www.telam.com.ar/notas/201706/193174-un-partido-politico-se-presentara-con-una-lista-de-candidatos-compuesta-integramente-por-mujeres.html

https://www.opendemocracy.net/democraciaabierta/kate-shea-baird/how-to-build-movement-party-lessons-from-rosario-s-future-city

Źródło zdjęcia głównego: rosario3.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *