Drukarki 3D odmieniają życie niepełnosprawnych dzieci w Argentynie

Gino Tubaro, 21-letni wynalazca z Argentyny, używa technologii druku 3D do produkcji tanich protez rąk. Dzięki projektowi Limbs setki dzieci mogą pisać, uprawiać sporty i grać na instrumentach.

Wśród dzieci, którym pomógł młody Argentyńczyk, znalazła się ośmioletnia Kaori. Dziewczynka urodziła się bez palców. Dzięki nowej czerwono-niebieskiej protezie kojarzącej się z Transformers, Kaori stała się obiektem zazdrości rówieśników. Do poruszania wykonanymi z plastiku palcami używa mięśni nadgarstka. Proteza pozwala na wykonywanie czynności wymagających precyzji. Jak dodaje Karina Misue, mama Kaori, proste urządzenie przywraca dzieciom pewność siebie.

Na projekt Gino Tubaro zwrócił nawet uwagę Barack Obama. Inicjatywa wpisuje się w szerszy trend poszukiwania praktycznych zastosowań technologii druku 3D. Tubaro jako dziecko lubił rozkładać urządzenia elektroniczne, by z ich części próbować stworzyć coś nowego. Rodzice zapisali go na warsztaty, podczas których mógł puszczać wodze fantazji i pracować nad własnymi wynalazkami. Chłopiec szybko zaczął się wyróżniać i już w liceum rozpoczął swoją przygodę z drukarkami 3D. Wtedy też matka niepełnosprawnego dziecka zgłosiła się do niego z prośbą o zaprojektowanie protezy.

Dzisiaj ponad 500 osób, w większości dzieci, posiada podobne protezy. Na liście oczekujących znajduje się aż 4500 nazwisk. Nieskomplikowane projekty adaptowane są do indywidualnych potrzeb z pomocą ortopedów. Program Limbs tworzony jest we współpracy z wolontariuszami z całego świata, którzy posiadają własne drukarki 3D. Drukują oni części, składają je i dostarczają protezy zamawiającym. Niektóre kosztują jedynie 15 dolarów, co w porównaniu z sięgającymi nawet 15 tysięcy cenami skomplikowanych protez robi wrażenie. Dodatkowo, niektóre części są wymienialne, dzięki czemu protezy Tubaro mogą służyć do konkretnych czynności, takich jak gra w tenisa stołowego, używanie widelca czy jazda na rowerze.

Gdy dziecko wyrasta z posiadanej protezy, łatwo można ją zastąpić nowym projektem z innym motywem kolorystycznym. Jak mówi Tubaro, „oglądanie dziecka z ręką Iron Mana, Batmana czy księżniczki jest dla nas źródłem największej dumy”. Projekt Limbs realizowany jest dzięki donacjom i środkom z nagród. Stojący za inicjatywą młody wynalazca łączy tę działalność ze studiami na Narodowym Uniwersytecie Technologicznym w Buenos Aires, na kierunku inżynieria elektroniczna.

 Źródło:

http://www.elnuevoherald.com/noticias/mundo/america-latina/article157769819.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *