W zeszłym tygodniu prezydent Argentyny Mauricio Macri przyjął wizytę ministra spraw zagranicznych Singapuru, Viviana Balakrishnana. Były to pierwsze w historii odwiedziny ministra tego azjatyckiego państwa w Argentynie.
Wizyta odbyła się w dniach 5-7 kwietnia br. i stanowiła ważny punkt nowej strategii na politykę zagraniczną prezydenta Macriego. Udział wzięli także minister spraw zagranicznych Argentyny, Susana Malcorra i sekretarz ds. strategicznych, Fulvio Pompeo oraz goście towarzyszący singapurskiej delegacji. Oba kraje chcą jak najszybszego powrotu do dobrych stosunków – przykładem na to może być fakt, że w połowie lutego br. w 15 lat po zamknięciu otwarto ambasadę Argentyny w Singapurze. Mianowano również nowego konsula honorowego Singapuru w Argetynie. Ma to wzmocnić argentyńską obecność w Singapurze i całej Azji Południowo-Wschodniej oraz Singapuru w Ameryce Południowej.
Celem wizyty było potwierdzenie wspólnego kursu, który zamierzają przyjąć kraje w dwustronnych relacjach, umocnienie więzów je łączących w zakresie handlu i inwestycji, a także pogłębienie współpracy w sferach o strategicznym znaczeniu dla Singapuru i Argentyny. Obszary te to m.in. edukacja, kultura, społeczeństwo , technologia, bezpieczeństwo żywności i energetyka. W kuluarach mówi się także o obiecującej perspektywie współpracy w zakresie przemysłu spożywczego, górnictwa i surowców.
W trakcie wizyty przeprowadzono spotkania z ministrem modernizacji, Andrésem Ibarrą i ministrem finansów, Nicolásem Dujovne. Balakrishnan przemówił też na forum argentyńskiej Rady ds. Stosunków Międzynarodowych (CARI), jednego z głównych think-tanków w kraju. Singapurski minister spotkał się również z ministrami spraw zagranicznych z krajów członkowskich Mercosuru, którzy przebywali wówczas w Buenos Aires na zgromadzeniu na szczeblu ministerialnym.
Argentyński prezydent podkreślił szczególną wagę oczekiwanego dołączenia jego kraju do ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej), z kolei singapurski minister podniósł kwestię dialogu i współpracy pomiędzy Mercosurem i ASEAN. Od czerwca 2015 r. działa wspólna Izba Handlowa Mercosur-ASEAN, a już w dwa miesiące później otwarto centrum badań, które ma na celu promocję handlu i bilateralnych stosunków gospodarczych pomiędzy dwoma blokami. Ponadto w październiku 2016 r. Rodolfo Nin Novoa, urugwajski minister spraw zagranicznych, przewodniczył delegacji handlowej złożonej z przedstawicieli Argentyny, Paragwaju i Urugwaju do Wietnamu, Singapuru i Indonezji. Warto nadmienić, że handel pomiędzy obydwoma blokami wynosi aż 62 miliardy dolarów rocznie.
Wizyta ta miała wyraźny związek z faktem objęcia przez Singapur prezydencji w ASEAN w 2018 r. i organizowanym przez Argentynę szczytem G-20, który odbędzie się w tym samym roku. Planowana na lipiec br. re-wizyta argentyńskiej minister spraw zagranicznych w Singapurze pomoże w ustaleniu szczegółów wzmożonej współpracy pomiędzy dwoma krajami na kolejne lata.
Tego typu inicjatywy, coraz częściej podejmowane przez kraje latynoamerykańskie i azjatyckie, stanowią przykład współpracy Południe-Południe (South-South Cooperation, So-So), wspieranej przez ONZ i zakładającej wymianę wiedzy, umiejętności, technologii, zasobów i inwestycji pomiędzy min. dwoma państwami reprezentującymi tzw. Globalne Południe (Global South). Ma ona na celu szybsze i oparte na zasadzie równości wypełnienie celów rozwojowych danych krajów.
Źródła:
http://www.straitstimes.com/singapore/foreign-minister-vivian-balakrishnan-visits-argentina
https://www.diariodecuyo.com.ar/argentina/Macri-recibio-en-Casa-Rosada-al-canciller-de-Singapur-20170406-0099.html
http://www.telam.com.ar/notas/201704/184905-macri-recibio-canciller-singapur.html
https://www.clarin.com/politica/polemica-foto-lorenzetti-regreso-noah-mamet-travesura-carlos-tomada_0_Skc1HL4Tl.html
https://mundo.sputniknews.com/americalatina/201704071068179919-argentina-singapur-visita/
http://english.vietnamnet.vn/fms/government/176168/asean–mercosur-bolster-cooperation.html
http://es.vietnamplus.vn/impulsan-dialogo-entre-asean-y-mercosur/72430.vnp
http://ssc.undp.org/content/ssc/about/what_is_ssc.html