Argentyna: dymisja odpowiedzialnego za fałszowanie danych dotyczących inflacji

Guillermo_Moreno_2010-06-14
Guillermo Moreno
Foto: wikipedia.pl

Guillermo Moreno, człowiek odpowiedzialny za wyznaczanie toru gospodarki argentyńskiej w ostatnich latach, podał się do dymisji. Faktyczna władza Moreno (jak to często się zdarza w rządzie Cristiny Fernández de Kirchner) wykraczała poza kompetencje, wynikające z zajmowanego przez niego stanowiska sekretarza stanu do spraw handlu.

W rzeczywistości od 2007 roku zajmował się on fałszowaniem danych dotyczących wzrostu i inflacji, manipulując instytutem, mającym za zadanie opracowywanie danych statystycznych w Argentynie – Indec. Dymisja polityka jest skutkiem decyzji sądu, który orzekł o przekroczeniu uprawnień, kiedy Moreno nałożył grzywnę na konsultantów, którzy opublikowali wyniki badań świadczące o fałszowaniu oficjalnych danych.

Poprzez działania Moreno, mające pełne poparcie prezydent, temat inflacji stał się tematem tabu w Argentynie. Również jemu kraj zawdzięcza „deklarację cenzury”, którą ogłosił Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Była to pierwsza taka decyzja w 69-letniej historii tego organu przeciwko jednemu ze swoich 188 krajów członkowskich. Cristina Fernández uznała to jednak za decyzję polityczną i stwierdziła, że statystyki nie oddają rzeczywistości, negując prawdziwość danych pochodzących z innych krajów.

Moreno stoi również za okresowym zamrożeniem cen w supermarketach, które miało być jedną z metod walki ze wzrostem cen. Pomysł ten wprowadził w życie, nie pozostawiając właścicielom sklepów żadnego wyboru. Właściciele mediów najbardziej krytycznych wobec władzy, takich jak Clarín, La Nación czy Perfil oskarżają go również o naciski na właścicieli dużych firm w celu zarzucenia wykupywania reklam w dziennikach, w wyniku czego straciły one 20% swoich przychodów. Żaden przedsiębiorca jednak publicznie nie przyznał, że Moreno stosował na nim metody nacisku.

Mimo wielu wrogów, których posiadał, Moreno zawsze mógł liczyć na bezwarunkowe poparcie Nestora Kirchnera, a później jego żony. Kiedy ogłosił swoją rezygnację, Fernández przyjęła ją, a następnie zaproponowała mu miejsce w ambasadzie w Rzymie. „Nagrodą dla bezużytecznych i dla faszystów jest reprezentowanie Argentyny za granicą, najlepiej w Europie” – powiedziała poseł opozycji, Elisa Carrió, nawiązując do sprawy eksministra gospodarki, Hernana Lorenzino, który został mianowany ambasadorem w Unii Europejskiej.

Moreno opuści swoje stanowisko 2 grudnia tego roku, kiedy to jego obowiązki przejmie nowy minister, Axel Kicillof.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2013/11/20/actualidad/1384906407_586506.html

http://internacional.elpais.com/internacional/2013/02/01/actualidad/1359754403_282383.html

2 thoughts on “Argentyna: dymisja odpowiedzialnego za fałszowanie danych dotyczących inflacji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *