José Mujica krytykuje niedojrzałość polityczną w swoim kraju

399px-Pepemujica2
Źródło: wikimedia.org

W obszernym wywiadzie udzielonym kilka dni temu czasopismu Partcipando, prezydent Urugwaju niepochlebnie wyraził się o podejściu prawicy do zwalczania problemu przestępczości, podkreślił również, że w Urugwaju brakuje dojrzałości politycznej, co komplikuje wprowadzanie potrzebnych reform.

Według Mujiki, przestępczość należy zwalczać zaczynając od trudności społecznych, które prowadzą do jej rozwoju. Tym samym, skrytykował urugwajską prawicę, stwierdzając, że chce pobieżnie naprawiać ten problem. Prezydent stwierdził również, że niedojrzałość polityczna uniemożliwia wypracowanie zgody w najważniejszych kwestiach. Dodał, że wielokrotnie dochodzi do spotkań z opozycją, a udzielana przez nią odpowiedź „jest bardzo smutna”.

Odnosząc się do tematu bezpieczeństwa, powiedział, że w porównaniu z pozostałymi państwami Ameryki Łacińskiej można mówić o sukcesie, ale należy zwalczyć szeroko rozwinięty przemyt narkotyków. Prezydent podkreślił, że przestępczość powstaje, gdy sprzyjają jej warunki społeczne, w przypadku Urugwaju takim momentem był kryzys w 2000 roku, po którym sytuacja w kraju znacząco się pogorszyła.

Źródła:

http://www.unoticias.com.uy/2013/11/20/informacion-nacional/mujica-admitio-que-no-existe-una-solucion-a-corto-plazo-al-problema-de-la-delincuencia-y-dijo-que-la-derecha-quiere-arreglar-todo-a-palo/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *