Ameryka Łacińska ratuje lasy

Podczas zorganizowanej przez ONZ konferencji klimatycznej w Limie ogłoszono decyzję o ponownym zasadzeniu blisko 20 milionów hektarów lasów. Plan ma zostać zrealizowany do 2020 roku. Akcja obejmie głównie tereny Peru, Meksyku, Kolumbii, Gwatemali, Ekwadoru, Chile, Argentyny i Kostaryki. Deforestacja w tych krajach w ciągu ostatnich lat spowodowała zwiększenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze i idące za tym zmiany klimatyczne.

W latach 2001-2012 Ameryka Łacińska straciła niemal 36 milionów hektarów lasów. Zagrożenie dla drzew stanowią zarówno nielegalne górnictwo oraz nieprzemyślane wycinki lasów, jak i rozwijające się rolnictwo.

Prywatni inwestorzy zdeklarowali się wesprzeć akcję kwotą ponad 300 milionów dolarów. Tym samym przyłączyli się do globalnych wysiłków, mających na celu zmniejszenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Ponowne sadzenie lasów na terenach, gdzie wcześniej zostały one wyniszczone, jest obecnie jedną z najpewniejszych metod ograniczania emisji szkodliwych substancji, wpływających na zmiany klimatu.

Kolejny plan, dotyczący sadzenia lasów na terenach Brazylii, zostanie ogłoszony w przyszłym roku.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/12/141207_ultnot_latinoamerica_bosques

http://www.theguardian.com/environment/2014/dec/08/lima-climate-talks-pledge-to-plant-20m-hectares-of-trees

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *