Raport Narodowej Komisji Prawdy w Brazylii

Prezydent Brazylii Dilma Rouseff otrzymała wczoraj, tj. 10 grudnia, końcowy raport brazylijskiej Narodowej Komisji Prawdy, który przedstawił przypadki łamania praw człowieka i zbrodni popełnionych w czasach rządów junty wojskowej w latach 1964-1985. Komisja utworzona w 2012 roku zdołała udokumentować 434 morderstw i zaginięć oraz zebrać zeznania tysięcy  świadków i osób szczególnie pokrzywdzonych przez działania państwa.

Przedstawiona została lista 377 osób winnych łamania praw człowieka, w tym tortur, zabójstw i zaginięć. W raporcie znalazły się również nazwiska byłych prezydentów junty wojskowej: Humberto Castelo Branco, Arthura da Costy e Silvy, Emília Médiciego, Ernesto Geisela i João Batisty Figueiredo. Jest to próba rozliczenia się ze skutkami brutalnego reżimu, które, jak stwierdził koordynator komisji, Pedro Dallari, “były wynikiem powszechnego i systematycznego działania państwa, kwalifikowanego jako zbrodnie przeciwko ludzkości”. Komisja nie może jednak wystosowywać oskarżeń o charakterze karnym wobec winnych, natomiast bada i dokumentuje zarzuty, które później przedstawia w raportach.

Obszerny raport zawiera szereg materiałów i dokumentów, opisujących metody działania państwa jako akty przemocy wobec obywateli. Komisja wysłuchała zeznań ofiar i świadków, w gronie których znalazła się sama prezydent, która również była więziona i torturowana w okresie dyktatury. Podczas odbierania raportu, nie powstrzymując się od łez, stwierdziła, że “Brazylia zasługuje na prawdę, nowe pokolenia zasługują na prawdę, a zwłaszcza ci, którzy stracili członków rodziny, krewnych, przyjaciół, znajomych i którzy nadal cierpią tak, jakby ich bliscy umierali każdego dnia”.

Data ogłoszenia raportu jest również symboliczna, gdyż 10 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Praw Człowieka. Jest to szczególne wydarzenie dla wielu Brazylijczyków, którzy w czasie rządów wojskowych stracili swoich najbliższych, a także sami byli więzieni i torturowani. Jak stwierdziła Dilma Rousseff, „Brazylia z pewnością uzna znaczenie raportu, który sprawia, że nasza demokracja staje się silniejsza”.

Źródło: http://noticias.uol.com.br/politica/ultimas-noticias/2014/12/10/apos-2-anos-e-7-meses-dilma-recebe-relatorio-final-da-comissao-da-verdade.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *