Afera Toledo – Odebrecht : ciąg dalszy

  „Były prezydent Peru, Toledo, nie będzie mógł wkroczyć na teren Izraela dopóki jego sprawa nie zostanie wyjaśniona”, oznajmił rzecznik Ministerstwa Stosunków Zewnętrznych bez wnikania w szczegóły. Nie jest jednak jasne, czy Toledo wsiadł na pokład samolotu do Izraela. Kraj ten nie ma podpisanej umowy o ekstradycji z Peru.
W miniony piątek peruwiański sąd wydał wobec Toledo międzynarodowy nakaz aresztowania, a rząd wyznaczył nagrodę w wysokości 30 tysięcy dolarów w zamian za jakąkolwiek informację mogącą przysłużyć się złapaniu byłego prezydenta. Władze przyznały, że Interpol ogłosił czerwony alarm w swoich 190 krajach członkowskich, aby pomóc w schwytaniu Toledo, jednakże ten nie figuruje na liście osób poszukiwanych przez organizację. Dotychczas Interpol odmawia komentarzy w tej sprawie.
Peruwiański wymiar sprawiedliwości zarządził zastosowanie aresztu tymczasowego na okres 18 miesięcy, po tym jak prokuratura oskarżyła go o przyjęcie łapówki od brazylijskiego koncernu Odebrecht szacowanej na około 20 milionów dolarów oraz o pranie brudnych pieniędzy. Według ustaleń prokuratury Toledo – w zamian za pieniądze – miał przyznać firmie koncesję na budowę dwóch odcinków autostrady jeszcze za czasów swojego rządu, tj. w 2005 roku.
Alejandro Toledo, wykładowca ekonomii na Uniwersytecie w Stanford, zaprzecza wszelkim doniesieniom. W przeszłości nigdy dotąd nie był oskarżony o popełnienie jakiegokolwiek przestępstwa. Jego adwokat twierdzi, że nie zna aktualnego miejsca pobytu swojego klienta i odmawia dalszych komentarzy.

„Żądam, aby Alejandro Toledo powrócił do Peru i wypełnił złożoną przez siebie obietnicę dotyczącą współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Sądzę, że to najlepszy sposób na to, by oczyścić jego imię, o ile nie jest winny”

  – powiedział José León, obecny lider partii Perú Posible, w wywiadzie dla „El Comercio”.

  Partia straciła swój legalny status w wyborach z 2016 roku, nie zdobywając 5% głosów elektoratu. W budzącym wiele emocji wywiadzie dla „El Comercio”, Toledo unikał jednoznacznej odpowiedzi na większość pytań, podkreślając w niemal każdej wypowiedzi, że jest „absolutnie, kategorycznie” niewinny.
Całej sytuacji smaczku dodaje fakt, że Toledo łączy długa przyjaźń z izraelskim impresario Yosefem Maimanem, oskarżonym przez prokuraturę o pośredniczenie we wręczaniu łapówek. Maiman jak dotąd nie skomentował całej sprawy. Były dyrektor koncernu Odebrecht podkreśla jednak, że osobiście negocjował z Toledo w Rio de Janeiro. W miniony wtorek Marcelo Odebrecht został skazany na 19 lat więzienia za łapówkarstwo.

Źródła:

  1. http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/israel-dice-que-no-permitira-entrada-de-buscado-ex-presidente-peruano
  2. http://www.elpais.com.uy/mundo/odebrecht-israel-cierra-entrada-toledo.html
  3. http://perureports.com/2017/02/03/peru-arrest-former-president-alejandro-toledo-corruption/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *