5 lat od śmierci Carlosa Monsiváisa

Meksykański pisarz i dziennikarz zmarł 19 czerwca 2010 roku w wieku 72 lat.

carlos_monsivais
Źródło: https://carlosdragonne.files.wordpress.com

”Bardziej niż człowiekiem jest szkołą, domem, zgromadzeniem, ulicą, galerią sztuki, gejowskim barem, biblioteką, aulą, taqueríą[i], Vips[ii], (…) feministką, kotem z siedmioma życiami: nie dano mu ich siedmiu na zrobienie tego, co chciał, ale to, co osiągnął, jest niesamowite” – według pisarki Eleny Poniatowskiej Monsiváis powinien zostać uznany za dziedzictwo kulturowe. Gerardo Estrada, pełnomocnik stowarzyszenia kulturalnego El Estanquillo, potwierdza: ”Nasze miasto i kraj wiele zawdzięczają Carlosowi”.

Z okazji 5. rocznicy śmierci pisarza 13 czerwca w Museo del Estanquillo (Muzeum Estanquillo) zorganizowano odczyty tekstów Monsiváisa, warsztaty, koncert. W muzeum obecnie znajduje się prywatna kolekcja dziennikarza, obejmująca obrazy, fotografie, albumy, kalendarze, książki, a nawet zabawki.

Warto wspomnieć również o tym, że Monsiváis był wielkim miłośnikiem kotów. Jego dwunastu podopiecznych (trzynasty zmarł na kilka dni przed pisarzem) zostało rozdanych między przyjaciół. Jak zapewnia Beatriz Sánchez Monsiváis, kuzynka dziennikarza, “wszyscy, którzy przyjęli je do siebie, kochają koty i dobrze o nie dbają”.

Carlos Monsiváis, urodzony w 1938 roku, był wybitnym pisarzem, wielokrotnie nagradzanym (otrzymał m.in. Premio Mazatlán de Literatura, Premio Nacional de Periodismo). Jego prace to przede wszystkim eseje dotyczące kultury meksykańskiej, ale także biografie (np. Fridy Kahlo) czy antologie poezji i piosenki ludowej.

Źródła: http://www.vanguardia.com.mx/cincoanossinelcronistademexicocarlosmonsivais-2343259.html

http://www.biografiasyvidas.com/biografia/m/monsivais.htm

Zbiór esejów Monsiváisa (po hiszpańsku): http://www.letraslibres.com/autores/carlos-monsivais

[i] bar z tacos

[ii] sieć restauracji w Meksyku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *