80% plemienia Nahua cierpi z powodu zatrucia rtęcią

Niemal 80% plemienia Nahua cierpi wskutek intoksykacji rtęcią, informuje fundacja Survival International. Masowe zatrucia wśród ludności Nahua wywołują ogromne, uzasadnione obawy o jej przyszłość i przetrwanie, alarmuje organizacja.

Plemię, zamieszkujące południowo-wschodnie regiony Peru – tereny rezerwatu Nahua-Nanti, od pierwszego zetknięcia z cywilizacją nieustannie boryka się z problemami zdrowotnymi, między innymi z poważnymi dysfunkcjami dróg oddechowych oraz innymi, wcześniej niespotykanymi w ich środowisku, chorobami.

Przyczyny masowego zatrucia nie zostały wyjaśnione, najbardziej prawdopodobne pozostają jednak dwie hipotezy. Pierwsza związana jest z projektem wydobywczym Camisea, zapoczątkowanym w latach 80. ub. wieku i, pomimo protestów miejscowej ludności, wciąż rozwijanym na terenie rezerwatu. Inną prawdopodobną przyczyną są nielegalne kopalnie złota, szczególnie licznie rozprzestrzenione w regionie.

Eksperci przypuszczają, że Nahua nie jest jedynym plemieniem cierpiącym przez rtęć. Weryfikacja skali problemu jest jednak trudna, ponieważ wiele z plemion wciąż żyje w całkowitej izolacji. Sprawy nie ułatwia też fakt, że peruwiański rząd wydaje się ignorować sprawę, pomimo tego, że o problemie miał się dowiedzieć już w 2014 roku.

Survival International apeluje do Ministerstwa Zdrowia o publikację przeprowadzonych w ubiegłym roku raportów z badań nad przyczynami zatruć. AIDESEP (hiszp. Asociación Interétnica de Desarrollo de la Selva Peruana), główna organizacja pracująca w Peru na rzecz ludności tubylczej, domaga się też konkretnych badań nad stanem zdrowia plemion zamieszkujących rezerwat.

Apel do peruwiańskich władz można podpisać tutaj.

Sprawę gorzko skomentował Stephen Corry, dyrektor organizacji Survival International:

Peruwiańskie władze zawsze wykazywały się obojętnością wobec problemów rdzennych plemion. Tę samą niedbałość pokazują i w tym przypadku. Wątpię, czy gdyby zatrucie miało miejsce w Limie, z równą opieszałością podchodzono by do kwestii publikacji posiadanych danych. To niemal skandaliczne, że nie wkłada się wysiłku w rozwiązanie tego kryzysu, a zatajanie informacji na ten temat jest oburzające.

Źródła:

http://www.survival.es/noticias/11168

http://www.tierrasdeamerica.com/2016/03/15/una-civilizacion-que-mata-survival-international-denuncia-casos-de-envenenamiento-en-la-tribu-nahua-de-peru/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *