Zniesiono wizy Schengen dla Kolumbijczyków

Od dziś zaczyna się nowy okres w historii relacji Kolumbii z Unią Europejską. To właśnie tego dnia zniesione zostaną – obowiązkowe dotychczas dla Kolumbijczyków – wizy Schengen.

O zniesieniu wiz Schengen dla obywateli Kolumbii mówiono już od ponad dwóch lat (my również o tym pisaliśmy), jednak droga od podpisania pierwszych porozumień do wejścia w życie była długa. W końcu, 2 grudnia 2015 roku prezydent Juan Manuel Santos, wspólnie z Maríą Ángelą Holguín (kolumbijska minister spraw zagranicznych), złożył w Brukseli podpis na dokumencie ostatecznie rozwiązującym kwestie wiz. Dzięki temu Kolumbijczycy mogą podróżować bezwizowo do 28 europejskich krajów. Są to państwa UE, z wyłączeniem Wielkiej Brytanii i Irlandii, oraz Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein.

Ruch bezwizowy będzie dotyczyć wszystkich osób podróżujących w celach innych, niż zarobkowe, więc zacierają ręce nie tylko sami Kolumbijczycy, ale także linie lotnicze oraz biura podróży, które już od przynajmniej miesiąca sprzedawały pakiety wycieczkowe „Sylwester w Europie bez wizy”. Podejrzewa się, że z prawa do swobodnego podróżowania do Europy skorzysta wielu Kolumbijczyków, których dotychczas odstraszały restrykcyjne i nieprzyjemne procedury wizowe.

Zrzut ekranu 2015-12-02 o 21.13.52

Prezydent Santos podkreślił, że zniesienie wiz Schengen dla Kolumbijczyków to ważny krok w relacjach jego kraju z Unią Europejską i wyraził nadzieję, że stosunku te zacieśnią się jeszcze bardziej. Stwierdził też, że jest to dobry moment, na zniesienie uprzedzeń i stereotypów po obydwu stronach Atlantyku.

W swoim liście do narodu, Santos podziękował premierowi Hiszpanii, Marianowi Rajoyowi, który rozpoczął proces zniesienia wiz dla obywateli Kolumbii i Peru. Peruwiańczycy, ze względów biurokratycznych, nie mogą się jeszcze cieszyć z ruchu bezwizowego. Peruwiański rząd nie zdążył na czas z wprowadzeniem paszportów biometrycznych, ale mówi się, że uda się to w pierwszym kwartale 2016 roku.

Źródła:

http://www.diariolibre.com/mundo/latinoamerica/colombianos-podran-viajar-a-europa-sin-visados-MC2051583

http://gestion.pe/politica/visa-schengen-peruanos-recien-entrarian-sin-visa-europa-primer-semestre-2016-2150069

http://www.eltiempo.com/politica/gobierno/eliminacion-de-la-visa-schengen/16446658

http://www.eltiempo.com/politica/gobierno/eliminacion-de-la-visa-schengen-para-los-colombianos/16446742

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *