Kuba ogranicza możliwość emigracji lekarzy

Ze względu na kryzys migracyjny oraz programy Stanów Zjednoczonych zachęcających lekarzy do wyjazdu, kubański rząd zdecydował się wprowadzić specjalny wniosek o wyjazd z kraju w celach wykonywania zawodu lekarza.

Jak niedawno informowaliśmy, w Kostaryce wzrasta liczba zatrzymanych Kubańczyków, którzy próbują dostać się do Stanów Zjednoczonych. 24 listopada w Salwadorze spotkali się reprezentanci tego państwa, Meksyku, Ekwadoru, Kolumbii i Kuby. Wszystkie kraje skrytykowały programy Stanów Zjednoczonych skierowanych do obywateli Kuby (Pies Secos Pies Mojados1, program Parole para Profesionales Médicos Cubanos2 i Ley de Ajuste3), ponieważ ”zachęcają do nielegalnej, niebezpiecznej oraz chaotycznej emigracji”, a także są dyskryminujące wobec obywateli pozostałych państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Rząd kubański podkreślił, że nierówne traktowanie obywateli różnych państw spowodowało zawyżoną statystykę imigracji Kubańczyków do Stanów Zjednoczonych, która następnie była wykorzystywana politycznie przeciwko Kubie, podczas gdy powody emigracji były czysto ekonomiczne, nie różniące się od tych, którymi kierują się obywatele innych państw regionu.

W 2013 roku Kuba ogłosiła zmianę polityki migracyjnej, ułatwiając tym samym wyjazd obywateli z kraju. Od tego czasu prawie 3 miliony Kubańczyków opuściło swój kraj i skierowało się głównie do USA, Meksyku, Hiszpanii, Panamy i Ekwadoru; jednakże, jak podkreślają w deklaracji z 30 listopada, większość tych wyjazdów miała charakter tymczasowy.

Strata lekarzy na Kubie jest niepokojąca dla poziomu opieki zdrowotnej. Kuba po Rewolucji z 1959 roku straciła ponad połowę swoich lekarzy właśnie na rzecz USA. Program Parole para Profesionales Médicos Cubanos, ustanowiony w 2006 roku, spowodował poważne szkody dla programów międzynarodowej współpracy medycznej,  w których udział bierze Kuba (przypomnijmy, że to właśnie lekarze z tego państwa odnieśli jedne z największych zasług przy walce z wirusem ebola). Podkreśla się tu zatem stratę nie tylko dla samej Kuby, ale i dla państw przyjmujących jej pomoc, czyli przede wszystkim państw tzw. Trzeciego Świata.

W deklaracji zaznacza się, że kubańscy lekarze będą mogli wykonywać swój zawód poza graniami państwa po przedstawieniu odpowiedniego wniosku z zaznaczeniem dat wyjazdu. W ten sposób państwo chce zagwarantować, że w każdym okresie będzie na Kubie obecna odpowiednia liczba lekarzy każdej specjalizacji. Podkreśla się, że powszechna i bezpłatna opieka zdrowotna jest w tym przypadku najważniejszym celem i dla jej zapewnienia muszą zostać wprowadzone pewne ograniczenia wyjazdów lekarzy z kraju.

Rząd Kuby skierował się również do USA o wycofanie programów mających na celu ułatwienie obywatelom kubańskim otrzymanie pozwolenia na legalny pobyt, a także programu dla lekarzy, który uważają za szkodliwy przede wszystkim dla państw, które potrzebują pomocy humanitarnej.

Niemniej jednak ucieczki lekarzy z misji humanitarnych mają negatywny wpływ także na opiekę zdrowotną w kraju. Państwo stworzyło program Domów Lekarzy Rodzinnych, które powstały we wszystkich dzielnicach i wsiach. Program ten najbardziej ucierpiał z powodu wyjazdu lekarzy. Niektóre domy zostały zamknięte, co spowodowało dłuższy okres oczekiwania na obsługę. Jednakże, jak podkreśla BBC, standardy opieki medycznej nadal pozostają na poziomie światowym.

1 Polityka, zgodnie z którą każdy Kubańczyk, który przekroczy granicę lądową USA, może pozostać na terenie Stanów legalnie (w przeciwieństwie do tych obywateli Kuby, którzy próbują się dostać do Stanów Zjednoczonych drogą morską).

2 Program pozwalający kubańskim lekarzom przebywającym na misji poza granicami Kuby ubiegać się o specjalną wizę USA.

3 Ustawa, zgodnie z którą Kubańczycy, którzy przybyli do USA, mogą się ubiegać o kartę stałego pobytu.

Źródła:

Deklaracja Rządku Kuby (hiszpański): http://www.granma.cu/cuba/2015-11-30/declaracion-del-gobierno-revolucionario-30-11-2015-23-11-00

http://inmigracion.about.com/od/preguntasfrecuentes/a/Pies-Secos-Pies-Mojados-Para-Cubanos.htm

http://inmigracion.about.com/od/glosario/a/Visas-Cmpp-Para-M-Edicos-Cubanos.htm

http://inmigracion.about.com/od/preguntasfrecuentes/fl/5-claves-para-asilo-de-cubanos-parole-en-frontera-y-Ley-de-Ajuste.htm

http://www.elnuevoherald.com/noticias/mundo/america-latina/cuba-es/article33998979.html

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2014/09/140918_cuba_potencia_humanitaria_en_africa_bd

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/12/151201_cuba_revierte_salidas_extranjero_medicos_bm

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2013/06/130528_salud_cuba_medicos_exportacion_fr.shtml

http://www.infobae.com/2015/12/01/1773515-cuba-limitara-la-salida-sus-medicos-el-extranjero

Cuba limitará la salida de sus médicos hacia el extranjero

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *