„Zbyt młode na ślub”

Stephanie Sinclair, fotodziennikarka i laureatka nagrody Pulitzera, odwiedziła kilkanaście wiosek w Gwatemali, by tam spotkać się z młodocianymi mężatkami i matkami. Podróż była częścią projektu „Zbyt młode na ślub” („Too young to wed”) tworzonego we współpracy z Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych (United Nations Population Fund – UNFPA).

Gwatemala była 10. z kolei krajem odwiedzonym przez dziennikarkę dokumentującą młodociane matki i mężatki od 2003 roku. Prawo w Gwatemali zezwala dziewczynkom na legalne małżeństwo już od 14 roku życia – w rzeczywistości wiele zostaje wydanych za mąż znacznie wcześniej. Wskutek tego wiele dziewczynek bierze ślub ze starszymi mężczyznami i zostaje matkami na długo przed tym, nim są gotowe na macierzyństwo, zarówno psychicznie jak i fizycznie.

Z danych wynika, że około 53% młodych kobiet w wieku 20-24 lat zostało wydanych za mąż przed 18. rokiem życia, a 13% przed ukończeniem 15 lat. Konsekwencji takiej sytuacji jest wiele. Młode dziewczynki muszą przerwać naukę – wiele z nich nie miało szansy ukończyć szkół podstawowych. Ponadto stają się one przedmiotem przemocy fizycznej i seksualnej, zachodzą w ciąże grożące ich własnemu życiu, na dodatek bez odpowiedniej opieki medycznej. Dodatkowo ich życia są kontrolowane przez starszych mężczyzn, którzy niejednokrotnie traktują je jedynie jako obiekty seksualne i służące.

Dziewczynki niejednokrotnie przechodzą skomplikowane porody, często w warunkach domowych, jako że podróż z wiosek do najbliższego szpitala mogłaby trwać wiele godzin i skończyć się tragicznie. Jednakże nie są to jedyne problemy, z jakimi muszą sobie radzić przyszłe matki. Zdarza się, że po powrocie ze szpitala młode matki zostają opuszczone przez ojców dzieci i są zmuszone wychowywać je samotnie. W taki sposób dziewczynki w wieku 14-15 lat zostają samotnymi matkami.

Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych przewidział, że w 2015 roku ponad 550 tysięcy gwatemalskich dziewczynek wyjdzie za mąż przed ukończeniem 18 roku życia. To oznacza 1500 ślubów każdego dnia.

Źródło: http://www.nytimes.com/interactive/2015/02/08/opinion/sunday/exposures-child-bride-mother-stephanie-sinclair.html?_r=0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *