Zaprzysiężenie Bachelet

źródło: www.eldiariony.com
Foto: eldiariony.com

W ubiegły wtorek Michelle Bachelet z balkonu pałacu prezydenckiego wygłosiła swoje pierwsze oficjalne przemówienie po powtórnym objęciu stanowiska prezydenta Chile. Powtórzyła w nim to, co obiecywała w czasie swojej kampanii wyborczej, czyli walkę z nierównością społeczną oraz stworzenie systemu bezpłatnej publicznej edukacji. Odniosła się również do stabilnego wzrostu gospodarczego, który pokazują statystyki.

Wcześniej tego samego dnia w Valparaíso, 120 km od Santiago de Chile, odbyła się uroczysta ceremonia zaprzysiężenia. Prezydent elekt obejmuje władzę, przysięgając lub obiecując „wiernie sprawując funkcję prezydenta republiki, zachować niepodległość narodu i przestrzegać oraz egzekwować przestrzeganie konstytucji i praw”. Bachelet zdecydowała się złożyć obietnicę zamiast przysięgi. Wiąże się to z postulowanymi przez nią dogłębnymi zmianami w ustawodawstwie. Formułę zaprzysiężenia wyrecytowała Isabel Allende, córka Salvadora Allende, prezydenta obalonego w 1973 roku, która została tego dnia przewodniczącą Senatu.

Na uroczystości pojawili się prezydenci państw Ameryki Południowej, a także wiceprezydent USA Joe Biden. Uwagę zwróciła nieobecność prezydenta Wenezueli, Nicolása Maduro, który w ostatniej chwili odwołał swój przyjazd. Zastępujący go minister spraw zagranicznych, Elías Jaua, tłumaczył jego absencję próbą przewrotu w kraju. Jednak nie bez znaczenia była na pewno również postawa dużej części bloku wyborczego Michelle Bachelet, którego przedstawiciele otwarcie krytykują działania rządu wenezuelskiego. W koalicji w tej kwestii pojawił się rozłam, jako że Partia Komunistyczna głośno zapewnia o swoim poparciu dla reżimu Maduro.

Eksperci zwracają uwagę, że mimo dużego kredytu zaufania, którym obdarzyli Bachelet wyborcy w grudniowych wyborach, przed nową prezydent stoi niełatwe zadanie. Chilijczycy są bowiem zmęczeni pustymi słowami i oczekują konkretnych działań, w związku z czym będą surowo rozliczać rządy nowej głowy państwa.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2014/03/11/actualidad/1394564577_678693.html

http://internacional.elpais.com/internacional/2014/03/04/actualidad/1393965744_363801.html

http://www.eldiariony.com/michelle-bachelet-asumio-poder-chile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *