Wybory w Argentynie – „znak zmian w Ameryce Łacińskiej”?

cnnespanol.cnn.com

Po niedzielnych wyborach w Argentynie nie ustają komentarze. Społeczeństwo jak zawsze jest podzielone, w tym przypadku szczególnie silnie, ze względu na jedynie 3% zwycięstwo Mauricia Macriego.

Połowa Argentyńczyków była za zmianą, należy jednak pamiętać, że niewiele mniej obywateli chciało ciągłości rządów lewicy i peronizmu. Jest to też jeden z głównych motywów pojawiających się w komentarzach do niedzielnych wyborów. Przed Macrim niezwykle trudne zadanie pokazania, że rzeczywiście chce „pomóc każdemu Argentyńczykowi znaleźć swoją drogę do rozwoju”.

To, czego najbardziej obawiają się przeciwnicy nowego prezydenta, to jego pochodzenie z rodziny, która wzbogaciła się w nie do końca jasnych okolicznościach i jej dawnych związków z wojskiem oraz zakończenie ery Kirchnerów, którzy bądź co bądź stawiali na piedestale potrzeby najbardziej potrzebujących grup społecznych.

Jeśli chodzi o reakcje liderów politycznych Ameryki Łacińskiej, większość z nich gratuluje nowemu prezydentowi zwycięstwa w Argentynie. Prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos umieścił gratulacje na swoim Twitterze i dodał, że Macri może liczyć na jego wsparcie. Na tym samym portalu Horacio Cartes, prezydent Paragwaju, pogratulował Argentyńczykom, że w niedzielę potwierdzili swój związek z demokracją.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Meksyku wyraziło chęć kontynuowania doskonałych stosunków przyjaźni i współpracy, które łączą oba kraje. Także były prezydent Chile, Sebastián Piñera, wyraził swoją radość, pisząc, że Macri daje nowe nadzieje na to, że Argentyna pokona długi okres zastoju, w którym znajdowała się w ostatnich latach. W podobnym tonie wypowiedział się Guillermo Lasso, przywódca opozycji w ekwadorskim parlamencie: „Wiatr wolności wieje z południa, to znak zmian w Ameryce Łacińskiej”.

Źródła:

Cerraron las urnas en el balotaje presidencial argentino

http://internacional.elpais.com/internacional/2015/11/22/argentina/1448224098_588686.html

http://internacional.elpais.com/internacional/2015/11/24/argentina/1448376449_152369.html

http://eldia.es/agencias/8419981-ARGENTINA-ELECCIONES-Resumen-reacciones-Lideres-conservadores-America-felicitan-Macri-triunfo-Argentina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *