Wybory parlamentarne w Kolumbii

Jak już pisaliśmy, w niedzielę, 9 marca br., odbyły się wybory parlamentarne w Kolumbii. Kolumbijczycy wybierali 102 senatorów, 166 posłów i 5 delegatów do Parlamentu Andyjskiego (instytucji Comunidad Andina). Wielkim zwycięzcą został obwołany Álvaro Uribe – pierwszy były prezydent Kolumbii, który zdecydował się kandydować do parlamentu.

Według wstępnych szacunków, w Senacie najwięcej miejsc (21) otrzymała zwyciężczyni poprzednich wyborów Partido de la U. Drugie miejsce z 19 mandatami zajęła partia prezydenta Uribe Centro Democrático. Tyle samo przypadło Kolumbijskiej Partii Konserwatywnej (Partido Conservador Colombiano). Całe wyniki prezentują się następująco:

Partido de la U – 21
Partido Conservador Colombiano – 19
Centro Democrático – 19
Partido Liberal Colombiano – 17
Cambio Radical – 9
Alianza Verde – 5
Polo Demorático Alternativo – 5
Opción Ciudadana – 5

Po jednym senatorze będą miały też dwa ugrupowania indiańskie – Movimiento Alternativo Indígena y Social (MAIS) oraz Partido Alianza Social Independiente.

W wyborach do senatu ponad 5% Kolumbijczyków zdecydowało się zaznaczyć na karcie do głosowania “en blanco”, oddając ważny głos jednocześnie nie wybierając żadnego z kandydatów. Oprócz tego, ponad 18% głosów uznano za nieważne.

Głosy “en blanco” spowodowały, że powtórzone zostaną wybory do Parlamentu Andyjskiego. W tych wyborach stanowiły bowiem ponad połowę oddanych ważnych głosów.

W wyborach do Izby Reprezentantów po podliczeniu niemal wszystkich głosów odnotowano następujące wyniki:

Partido de la U – 16,05%
Partido Liberal Colombiano – 14,13%
Partido Conservador Colombiano – 13,17%
Centro Democrático – 9,47%
Cambio Radical – 7,74%
Alianza Verde – 3,35%
Opción Ciudadana – 3,26%
Polo Demorático Alternativo – 2,89%
Movimiento “Mira” – 2,87%
Movimiento Político Cien por Ciento por Colombia – 1,10%

Wyniki pozostałych partii nie przekroczyły 1%. Głosy “en blanco” stanowiły 5,76%. Niespełna 82% głosów uznano za ważne. W walce o jeden głos przysługujący społecznościom indiańskim prowadzi Movimiento Autoridades Indígenas de Colombia z 0,19% głosów. W wyborach dwóch posłów pochodzenia afrykańskiego zdecydowanie prowadzi Fundación Ebano de Colombia Funeco.

Chociaż ostateczne wyniki wciąż nie są znane, z wielu stron napłynęły głosy, jakoby wybory miały zostać w dużej mierze sfałszowane. Doszło ponoć między innymi do manipulacji przy liczeniu czy kupowania głosów. Sam Álvaro Uribe postanowił skrytykować sposób przeprowadzenia wyborów słowami: “Parlament jest pozbawiony legitymacji – przez bałagan, przez oszukańczą reklamę, przez przemoc. Kraj będzie musiał zrewidować instytucje, takie jak Państwowa Komisja Wyborcza (Consejo Nacional Electoral)”. Rząd nie odpowiedział wprost na oskarżenia Uribe, jednak związku z tą wypowiedzią można się dopatrzeć we wpisie prezydenta Juana Manuela Santosa na portalu Twitter: “Wspaniały przykład prezydenta [Chile Sebastiána] Piñery, który szlachetnie zaoferował swojej następczyni [Michelle Bachelet] swoje pełne wsparcie. Ojczyzna jest ponad wszystkim”.

Uribe stwierdził również, że jego partii należy się o ok. 250 tys. głosów więcej i przedstawi na to dowody władzom państwowym i Organizacji Państw Amerykańskich. Poza tym, Sandra García Tirado – kandydatka Partii Konserwatywnej do Izby Reprezentantów – oskarżyła swoich konkurentów o płacenie za wyrzucanie głosów w tych komisjach, w których rzekomo by zwyciężyła.

Źródła:

http://www.registraduria.gov.co

http://www.semana.com/nacion/multimedia/elecciones-colombia-2014-resultados-en-vivo/379659-3

http://www.elespectador.com/noticias/politica/voto-blanco-gano-y-habra-repetir-eleccion-de-parlamento-articulo-479783

http://www.elespectador.com/noticias/politica/dudas-sobre-transparencia-elecciones-articulo-480214

http://www.elespectador.com/noticias/politica/centro-democratico-denuncia-le-faltan-unos-250000-votos-articulo-480335

http://www.elespectador.com/noticias/politica/denuncian-bolivar-ofrecen-dinero-desaparecer-votos-articulo-480473

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *