Reakcje na kryzys wenezuelski: Boliwia i międzynarodowy spisek

Prezydent Boliwii Evo Morales oświadczył w ubiegły czwartek, że zamieszki i protesty w Wenezueli są dziełem grup wspieranych przez zagraniczne rządy, które zamierzają doprowadzić do interwencji wojskowej w celu zatrzymania boliwariańskiej rewolucji.

Foto: elpais.com.uy
Foto: elpais.com.uy

Jako państwa winne obecnej sytuacji, boliwijski prezydent wskazał Panamę i Stany Zjednoczone oraz zapewnił, że jego rząd w pełni popiera działania wenezuelskiego prezydenta Nicolása Maduro, tak jak “każdego demokratycznie wybranego rządu”. Evo Morales nie ma wątpliwości, że grupy protestujących w Wenezueli otrzymują wsparcie z zewnątrz, dzięki czemu, pomimo swojej małej liczebności, są w stanie przetrwać.

W ubiegła środę ogłoszono zerwanie stosunków dyplomatycznych, politycznych i gospodarczych między Panamą i Wenezuelą wobec panamskiej propozycji zwołania debaty przed OPA (Organizacją Państw Amerykańskich), dotyczącej kryzysu wenezuelskiego. Według Maduro, działania rządu panamskiego można określić jako konspirację, w której znaczną część odgrywają Stany Zjednoczone.

Ze słowami wenezuelskiego prezydenta zgodził się również Evo Morales, który zapewnił, że nie należy tolerować żadnych form zewnętrznego nacisku, także ze strony OPA. Wskazał jednak, że instrumentem, który może posłużyć do złagodzenia konfliktu, jest UNASUR (Unia Narodów Południowoamerykańskich), choć są na to małe szanse z uwagi na brak zgody “jednego lub dwóch państw” co do zwołania nadzwyczajnego spotkania.

Spisek węszy również minister spraw zagranicznych Wenezueli, Elías Jaua, który zgłosił w ubiegły poniedziałek przed Radę Praw Człowieka ONZ istnienie “międzynarodowej kampanii kłamstw i oszczerstw”, skierowanej przeciwko jego krajowi. Odbył w tej sprawie także spotkanie z Sekretarzem Generalnym ONZ, Ban Ki-moonem. Oświadczył:

Społeczność międzynarodowa musi wiedzieć, że ta agresja przeciwko demokracji jest natury politycznej i ideologicznej, a jej celem jest obalenie rządu wybranego zgodnie z prawem.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/03/140303_ultnot.shtml

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/morales-advierte-que-eeuu-y-panama-buscan-la-intervencion-militar-de-vene

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *