Wstrząsy w stolicy Peru

W nocy w piątek 14 listopada br. zanotowano silne wstrząsy w Limie, stolicy Peru. Epicentrum trzęsienia ziemi o sile 5,8 stopnia w skali Richtera znajdowało się w odległości 79 km na południowy zachód od miejscowości Chilca.

Wstrząsy nie spowodowały strat w ludziach, nie ma też doniesień o dużych szkodach materialnych. Straż przybrzeżna nie zanotowała tsunami, które często jest skutkiem trzęsień, których epicentra znajdują się w bliskiej odległości od lądu. W wyniku piątkowych wstrząsów ucierpiała jednak autostrada na odcinku Mala – Calango i trakcja elektryczna w dzielnicach Lurin i Villa El Salvador w Limie.

Od dłuższego czasu w Peru obowiązuje specjalny numer, służący do zostawiania wiadomości tekstowych i głosowych podczas trzęsień ziemi. Aby nie blokować linii, które często jako pierwsze nie wytrzymują podczas wstrząsów, obywatele peruwiańscy mogą poinformować bliskich o swoim stanie za pomocą połączenia z numerem 119.

Według źródeł peruwiańskich, piątkowe wstrząsy, choć silniejsze jedynie o 0,4 stopnia w skali Richtera, były odczuwalne jako 10-krotnie mocniejsze niż poprzednie trzęsienie ziemi.

Źródła:

http://www.rpp.com.pe/2014-11-14-indeci-sismo-de-5-8-en-lima-no-dejo-danos-personales-ni-materiales-noticia_742345.html

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/11/141115_ultnot_sismo_lima_temblor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *