Brazylia: Były szef Petrobras oskarżony o pranie brudnych pieniędzy

Policja federalna aresztowała w Rio de Janeiro byłego dyrektora koncernu naftowego Petrobras, Renato Duque, podejrzewanego o udział w grupie zajmującej się praniem brudnych pieniędzy. Duque został zatrzymany we własnym domu, w ramach trwającej od marca tego roku operacji „Lava Jato”, w którą zaangażowano 300 agentów służb federalnych na terenie sześciu stanów.

Według szacunków śledczych korupcyjny proceder, który dotyczył kadry kierowniczej i personelu Petrobrasu, służył wypraniu kwoty równej około 3,85 mld dolarów. W sumie aresztowano jak dotąd 18 osób, a nadzorujące śledztwo służby stanu Parana zamroziły konta bankowe oraz zabezpieczyły nieruchomości o równowartości około 277 milionów dolarów, należące do 36 podejrzanych w sprawie.

Najważniejszym świadkiem w śledztwie pozostaje były dyrektor ds. zaopatrzenia w Petrobrasie, Paulo Roberto Costa, który zgodził się zeznawać w zamian za zmniejszenie wyroku. Zeznania Costy obciążają m.in. polityków, w tym tych, należących do rządzącej Partii Robotników, podejrzewanych o przyjęcie wielomilionowych łapówek od naftowego giganta.

Źródła:

http://americaeconomia.com/negocios-industrias/detienen-un-ex-director-de-brasilena-petrobras-acusado-de-lavado-de-dinero

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/11/141114_ultnot_petrobras_escandalo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *