Wenezuela: Zamieszki podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu

Wczoraj o godzinie 14:00 (czasu lokalnego) w Caracas skończyło się nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w sprawie łamania konstytucji przez obecnego prezydenta Nicolása Maduro.

Podczas posiedzenia rządu Maduro nazwano „dyktatorskimi”, a sam prezydent ma stanąć przed Sądem Najwyższym i odpowiedzieć za łamanie konstytucji. Opozycja zarzuca Maduro, że objął władzę w wyniku zamachu stanu i w związku z tym jest sprawuje ją niezgodnie z prawem.

Najważniejszymi postanowieniami powziętymi podczas posiedzenia są: potwierdzenie złamania konstytucji przez rząd Maduro, poinformowanie odpowiednich organów międzynarodowych o krytycznej sytuacji w kraju, zgłoszenie sędziów trybunału konstytucyjnego do odpowiedzialności przed międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości, wezwanie obywateli buntu w imieniu obrony konstytucji, zdyscyplinowanie i wymuszenie na członkach narodowych sił zbrojnych przestrzegania konstytucji i praw człowieka.

Poza tym na posiedzeniu zostały przedstawione wyniki badań, które wskazują na podwójne obywatelstwo prezydenta Wenezueli. Po raz pierwszy w historii całe posiedzenie było transmitowane na żywo przez Internet. Demokratyczna część Zgromadzenia wykorzystała ten fakt i wezwała wszystkich obywateli do buntu przeciwko dyktatorskim rządom. Jeden z deputowanych, Tomás Guanipa, w swoim wystąpieniu zaznaczył, że posiedzenie ma na celu obronę demokracji oraz że „obywatele umierają z głodu, więc mamy prawo i historyczny obowiązek obrony demokracji. Obywatele mają prawo do sprzeciwu wobec rządzących”.

Posiedzenie zostało przerwane, gdy na sale weszła grupa „chavistów”, którzy zaatakowali deputowanych należących do demokratycznej opozycji. Napastnicy rzucali kamieniami i doszło do rękoczynów. W wyniku zamieszek kilka osób zostało rannych. Po godzinnej przerwie sesję kontynuowano. Opozycja twierdzi, że napastnicy byli zorganizowani i opłaceni przez zwolenników Maduro oraz że służby bezpieczeństwa nie zrobiły nic, aby uniemożliwić napastnikom wejście na salę.

Kolejne nadzwyczajne posiedzenie odbędzie się we wtorek, 25 października.

Źródło:

www.lapatilla.com/site/2016/10/23/asamblea-nacional-declara-la-ruptura-del-orden-constitucional/

www.asambleanacional.gob.ve/

www.maduradas.com/sintoniza-en-vivo-sesion-extraordinaria-de-la-an-para-restituir-la-democracia-en-venezuela/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *