Podczas obchodów Święta Pracy prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro, ogłosił podniesienie płacy minimalnej o 30%. To już druga tego rodzaju decyzja w bieżącym roku (w styczniu w życie weszła 15% podwyżka) i 30. w trakcie 16 lat trwania rewolucji boliwariańskiej. Podwyżka dotknie nie tylko zwykłych obywateli, ale także funkcjonariuszy publicznych i członków sił wojskowych. Pensje wzrosły o 20% w dniu 1 maja, zaś o kolejne 10% już 1 lipca br.
Celem podniesienia płacy minimalnej ma być, według rządu, ochrona płac obywateli przed efektami “wojny gospodarczej”. Przedstawiciele rządu uważają, że inflacja nie jest wynikiem ich polityki – ma stanowić konsekwencję spisków i działań opozycjonistów w kraju oraz poza nim. Z kolei opozycja rozumie oświadczenie prezydenta jako kolejny dowód na pogłębiający się kryzys wenezuelskiej gospodarki.
Płaca minimalna od 1 maja wynosi 6761,36 bolivara, czyli 225,37 bolivara za dzień pracy. Do tego należy doliczyć bon żywieniowy o wartości 2250 bolivara.
Maduro zapowiedział też utworzenie rad ludowych ds. zaopatrzenia i produkcji w każdym miejscu pracy w celu ograniczenia braków produktów, w tym głównie dóbr podstawowych. O ile ten krok wydaje się być dobrym pomysłem (zwłaszcza przy poziomie korupcji w państwowych przedsiębiorstwach), to podniesienie płac jedynie odwlecze w czasie powszechne wybuchy niezadowolenia w kraju z powodu problemów gospodarczych. Prezydent wezwał również do wcielania w życie “wielkiej ofensywy socjalistycznej”. Te oświadczenia to część zapowiedzianej przed kilkoma dniami serii rewolucyjnych rozwiązań, które mają pomóc zwalczyć kryzys gospodarczy.
Inflacja w kraju wynosi 70% według danych z grudnia 2014 roku, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników inflacji na świecie. Opozycja donosi jednak, że inflacja przekroczyła już poziom 100% i alarmuje, że zamiast przedsięwziąć potrzebne środki – unifikacja systemu walutowego, ograniczenie wydatków publicznych, zmniejszenie deficytu budżetowego – rząd stara się jedynie “załatać” zewnętrzne oznaki kryzysu.
Problemy gospodarcze Wenezueli związane są z niskimi cenami ropy naftowej, której eksport stanowi niemal 96% wpływów do krajowego budżetu.
Źródła:
http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2015/05/150501_venezuela_maduro_salario_minimo_dp
http://eleconomista.com.mx/internacional/2015/05/01/nicolas-maduro-aumenta-30-salario-venezuela
http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/economia/asi-quedara-el-salario-minimo-global.aspx