Wenezuela: Śmierć opozycjonisty podczas wiecu

Luis Manuel Díaz, jeden z sekretarzy generalnych Acción Democrática, został zastrzelony w środę podczas spotkania porozumienia partii koalicyjnych (MUD) w Altagracia de Orituco.

Do dramatycznego zdarzenia doszło w momencie, kiedy Díaz oraz żona uwięzionego opozycjonisty Leopoldo Lópeza – Lilian Tintori, schodzili z mównicy. Wtedy to w ich kierunku padło kilka strzałów. W wyniku odniesionych obrażeń Díaz zmarł jeszcze w drodze do szpitala.

Ataki na liderów partii opozycyjnych nie są dla Wenezuelczyków zaskoczeniem. Od czasu rozpoczęcia kampanii wyborczej odnotowano wiele ataków na polityków zrzeszonych w MUD. Fakt, że do zastrzelenia Díaza doszło zaledwie 10 dni przed wyborami, wzbudził żywą reakcję wśród przeciwników rządów Nicolása Maduro. Lider Acción Democrática, Henry Ramos Allup, na swoim koncie w portalu Twitter zamieścił wpis, w którym stwierdza, że za zabójstwem Díaza stoi rządząca Partido Socialista Unido de Venezuela (PSUV). „Domagamy się dogłębnego, profesjonalnego i niezależnego zbadania tej sprawy w trybie natychmiastowym oraz ukarania sprawców” – dodał polityk.

Wczoraj na spotkaniu MUD Lilian Tintori, która stała tuż obok Luisa Díaza podczas  środowych wydarzeń, powiedziała do zebranych, że ona także była celem tego ataku.

Marcos Gómez, dyrektor wenezuelskiego oddziału Amnesty International, oświadczył również, że zastrzelenie Luisa Manuela Díaza świadczy o dramatycznym stanie praw człowieka w Wenezueli.

Źródła:

http://elpais.com/elpais/2015/11/26/videos/1448563589_754345.html

http://www.lanacion.com.ar/1849021-venezuela-luis-manuel-diaz-oposicion-maduro

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/11/151125_venezuela_muerto_campana_electoral_altagracia_de_orituco_aw

http://www.latercera.com/noticia/mundo/2015/11/678-657632-9-quien-era-y-como-murio-luis-manuel-diaz-el-opositor-asesinado-en-un-acto-en.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *