Wenezuela: forum Dla Wolnego i Niepodległego Portoryko

W tę środę w Teatrze Narodowym w Caracas odbyło się forum Dla Wolnego i Niepodległego Portoryko. Wenezuelski prezydent Nicolás Maduro zapowiedział też, że zaproponuje rozszerzenie CELAC (Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów) o Portoryko podczas szczytu organizacji w dniu 28 stycznia br.

“Raczej szybciej niż później zobaczymy niepodległe Portoryko, wolne i niepodległe Portoryko. Pewnego dnia stanie się republiką i wszyscy z nas, mieszkańcy Ameryki Łacińskiej i Karaibów, razem z naszymi portorykańskimi braćmi będą umacniać tę republikę i niepodległość” – powiedział Maduro. W ten sposób prezydent chce także oddać hołd innym wyzwolicielom, Simónowi Bolívarowi, José Martí i Hugo Chávezowi.

Podczas forum w Caracas obecni byli m.in. Elías Jaua, minister spraw zagranicznych Wenezueli, Héctor Pesquera, przewodniczący Niepodległościowego Narodowego Ruchu Hostosiańskiego (MINH), Elma Rosado Barbosa, przedstawiciel Fundacji Filberto Ojeady Ríosa i Noel Colón Martínez z Komitetu Portoryko w Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Portoryko posiada swoją własną Izbę Delegatów, zaś wszyscy jej mieszkańcy mają obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Sama wyspa nie jest 51. stanem, choć w przyszłości może zostać wcielona do USA. Nie zapowiada się jednak, by miały w najbliższym czasie nastąpić znaczące zmiany w statusie Portoryko.

Wenezuelska propozycja niesie ze sobą wiele pytań, zwłaszcza co do kształtu niepodległego Portoryko. Niepokój może budzić również ewentualna reakcja Stanów Zjednoczonych na próbę odłączenia się jednego z jej terytoriów karaibskich.

Źródła:

http://axisoflogic.com/artman/publish/Article_66325.shtml

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/realizan-foro-por-un-puerto-rico-libre-e-independi.aspx

One thought on “Wenezuela: forum Dla Wolnego i Niepodległego Portoryko”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *