Wenezuela: aresztowanie “spekulantów”

Koniec roku w Wenezueli nie należy do spokojnych. Prezydent Nicolás Maduro nakazał w ten piątek aresztowanie i osądzenie “spekulujących” przedsiębiorców. Ich przestępstwo ma dotyczyć manipulowania uprzednio ustalonymi przez rząd cenami produktów.

Prezydent oskarżył także przedsiębiorców o wypowiedzenie wojny ekonomicznej rządowi wenezuelskiemu w sojuszu z opozycją, którą obwinia o zwiększenie  inflacji. Problem miały rozwiązać mechanizmy gospodarcze i ustawy, które ustalały sztywną cenę na produkty (m.in. RTV i AGD). Przyjęcie nowego prawa było możliwe dzięki nadaniu Maduro specjalnych uprawnień przez Zgromadzenie Narodowe w listopadzie br.

Według prokurator generalnej, Luisy Ortegi, na początku grudnia zatrzymano “tylko” 30 osób pod zarzutem spekulacji. Na koncie Maduro na portalu Twitter pojawił się następujący wpis:

Di instrucciones para que a partir del sábado 21 a quien se encuentre especulando o sea reincidente, sea detenido y procesado. Ya Basta!

Wydałem instrukcje, aby od soboty 21 [grudnia] ci, którzy dopuszczają się spekulacji lub recydywy, zostali zatrzymani i oskarżeni. Już Dość!

Kilka dni temu wiceprezydent Wenezueli, Jorge Arreaza, zażądał od przedsiębiorców, którzy manipulują cenami, opuszczenia kraju lub zmiany pracy. “Jeśli chcecie nadal rozwijać swoją działalność gospodarczą w Wenezueli, musicie okazywać świadomość, patriotyzm, nacjonalizm i poszanowanie prawa. Jeśli nie, wyjedźcie z Wenezueli lub porzućcie działalność gospodarczą” – powiedział Arreaza.

Źródła:

http://www.dinero.com/actualidad/economia/articulo/el-presidente-venezuela-ordeno-detener-procesar-empresarios-especuladores/190033

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2013/12/131220.shtml

0 thoughts on “Wenezuela: aresztowanie “spekulantów””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *