Brazylia: Lei das cotas

W dniu 10 czerwca br. w życie weszła ustawa rezerwująca 20% z etatów oferowanych w konkursach publicznych dla czarnoskórych obywateli brazylijskich ubiegających się o pracę w sektorach administracji publicznej. Prawo obejmie swoim działaniem okres najbliższych dziesięciu lat.

Podział miejsc będzie miał miejsce zawsze, kiedy liczba oferowanych w konkursie publicznym stanowisk wyniesie trzy lub więcej. O zarezerwowane miejsca ubiegać się mogą osoby czarnoskóre, które zadeklarowały swój kolor skóry podczas zgłaszania się do konkursu, mając na uwadze normy uznawane oficjalnie przez Instytut Geografii i Statystyki.

Jeśli któryś z kandydatów poda fałszywe informację podczas deklaracji i otrzyma stanowisko, o które się ubiegał, przejdzie proces administracyjny oceniający podane przez niego informacje oraz w razie potwierdzenia ich nieprawidłowości, zostanie pozbawiony przyznanego mu stanowiska.

Wprowadzone prawo to ważny krok w programie wyrównania szans i walki z dyskryminacją rasową oraz odpowiedź na problem dysproporcji rasowej w administracji publicznej w Brazylii.

Źródło: http://www.jb.com.br/pais/noticias/2014/06/10/entra-em-vigor-lei-de-cotas-para-negros-no-servico-publico/

0 thoughts on “Brazylia: Lei das cotas”

  1. Nie wyświetliło mi strony głównej i nie zauważyłem, że tam jest wspomniana Brazylia. Także moja uwaga już nieaktualna 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *