USA: reforma imigracyjna w toku

W czwartek, 20 listopada br., prezydent USA Barack Obama ma przedstawić projekt reformy imigracyjnej, która choć zatwierdzona przez Senat, przez ostatni rok blokowana była przez Republikanów.

Według rządowych statystyk, w USA mieszka 11,3 miliona nielegalnych imigrantów. Większość z nich pochodzi z krajów Ameryki Łacińskiej, a ponad połowa to Meksykanie. Jak podkreślają specjaliści z Migration Policy Institute, ok. 3,7 miliona nielegalnych imigrantów ma dzieci, które mieszkają w Stanach Zjednoczonych od co najmniej 5 lat i posiadają obywatelstwo amerykańskie albo pozwolenie na pobyt stały. To właśnie te osoby skorzystać mają na najnowszej reformie – zagwarantowane ma im zostać prawo tymczasowego pobytu, dzięki któremu niemożliwa będzie ich deportacja. Dodatkowo imigranci, którzy nie byli karani, będą mogli ubiegać się o pozwolenie o pracę.

Kolejne 1,5 miliona nielegalnych imigrantów skorzysta dzięki rozbudowaniu dyrektywy DACA (Differed Action for Childhood Arrivals), która weszła w życie w sierpniu 2012 r. i uchroniła ponad 580 tysięcy małoletnich przed deportacją.

Źródło: http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/obama-anuncia-la-mayor-regularizacion-de-indocumentados-desde-gobierno-de

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *