Urugwaj stanie się nową potęgą naftową?

Wszystko wskazuje na to, że jedno z najmniejszych państw Ameryki Łacińskiej planuje dołączyć do grona światowych potęg w branży naftowej.

Krajowa Dyrekcja Przemysłu zatrudniła konsultantów, którzy mają pomóc w opracowaniu szczegółowej charakterystyki możliwości przemysłu naftowego i gazowego w Urugwaju, korzystając także z doświadczenia państw, które opierają swoją gospodarkę właśnie na tych surowcach energetycznych.

Obecnie trwają prace nad raportem, który dotyczy między innymi popytu na produkty i usługi sektora naftowego i gazowego, a także informacji o tym, które działy przemysłu zaspokajają te firmy zagraniczne, które już działają na terenie Urugwaju. Raport obejmuje również sytuację w innych państwach, przede wszystkim w Norwegii, Meksyku i Brazylii, wskazując przykład Norwegii, kraju, który rozwinął przemysł naftowy najszybciej i w największym zakresie, mimo że najpóźniej rozpoczął produkcję.

W przypadku Urugwaju przypomina się, że już w 1948 r. rozpoczęły się prace związane z poszukiwaniem złóż ropy i gazu. Niedawny wzrost inwestycji w globalnej eksploracji morskiej ropy naftowej daje duże możliwości państwu, które posiadałoby zasoby tych użytecznych węglowodorów, zarówno z ekonomicznego, jak i naukowego punktu widzenia.

W centrum przemysłu naftowego i/lub gazowego znajdują się firmy międzynarodowe, takie jak BG, BP, Galp, Shell, Total, Tullow Oil, Schuepbach Energy; wśród nich także urugwajskie przedsiębiorstwo ANCAP. Firma ta zdobyła silną pozycję dzięki konsolidacji nowego rodzaju umów związanych ze współpracą między firmami produkującymi światowej klasy olej oraz państwowymi przedsiębiorstwami naftowymi.

W połowie ubiegłego roku dyrektor Wydobycia i Produkcji ANCAP wskazał, że firmy, które realizują badania i wydobycie na morskiej platformie w poszukiwaniu ropy lub gazu, otrzymały „zachęcające wyniki” i myślą o odwiertach w niedalekiej przyszłości. Francuska firma Total już ogłosiła, że zrealizuje swój pierwszy odwiert jeszcze w tym roku.

Źródło: http://www.republica.com.uy/uruguay-pais-petrolero/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *