Urugwaj: lekcje angielskiego online dla tysięcy uczniów

Za sprawą wprowadzenia w życie kilka lat temu planu Ceibal, Urugwaj stał się pierwszym na świecie państwem, w którym każde dziecko w wieku szkolnym posiada swój własny komputer. Władze w Montevideo nadal nie przestają zaskakiwać postępowością i od 2012 roku pracują nad nowym projektem Ceibal en inglés, w ramach którego obecnie już około 20 000 uczniów bierze udział w lekcjach angielskiego online prowadzonych przez native speakerów.

Lekcje w formie wideokonferencji prowadzone są na żywo przez pracowników British Council w Meksyku i Kolumbii. Urugwajscy uczniowie używają na zajęciach specjalnych materiałów przygotowanych przez pracowników brytyjskiej organizacji oraz korzystają z otrzymanych w ramach planu Ceibal laptopów.

Forma zajęć ma przyzwyczaić dzieci do pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Nauka korzystania ze sprzętu komputerowego nie jest jednak głównym powodem powstania projektu. Lekcje online są przede wszystkim lekarstwem na problem, jaki stanowi w Urugwaju niedobór nauczycieli angielskiego – mimo, iż nauka tego języka jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów już od szkoły podstawowej, w kraju stale brakuje wykwalifikowanych pracowników gotowych prowadzić zajęcia.

Urugwajskie społeczeństwo jest coraz bardziej świadome korzyści wynikających ze znajomości angielskiego, jednak nie wszystkich rodziców stać na prywatne lekcje. Prowadzone w szkołach publicznych zajęcia online przyczyniły się więc do poprawy szansy na równy start dzieciom  z biedniejszych rodzin.

W programie Ceibal en inglés uczestniczy obecnie prawie tysiąc 20-osobowych grup, czyli około 20 000 uczniów. W 2014 roku liczba uczestników lekcji online ma się zwiększyć ponad dwukrotnie – według założeń projektodawców do końca bieżącego roku już 50 000 dzieci będzie uczęszczać na prowadzone w formie wideokonferencji zajęcia.

Źródło:

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2014/01/140108_uruguay_ingles_remoto_am.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *