To już pewne: Kolumbijczycy i Peruwiańczycy bez wiz do UE

Po wielu miesiącach dyskusji i deklaracji, kwestia zniesienia wiz do UE dla obywateli Kolumbii i Peru została rozwiązana. Parlament Europejski dał zielone światło do wprowadzenia tych zmian i stosunkiem głosów 523 do 41 zadecydował, że Peruwiańczycy i Kolumbijczycy będą mogli bez przeszkód podróżować do państw członkowskich Unii.

Głosowanie w Parlamencie Europejskim oznacza w praktyce ratyfikację porozumienia zawartego w Strasburgu 4 lutego br. Teraz pozostaje jedynie kwestia dopełnienia niezbędnych formalności, takich jak zatwierdzenie wyniku głosowania przez Radę Europejską, publikacja decyzji w Biuletynie oraz sfinalizowanie negocjacji dwustronnych pomiędzy Unią a rządami Kolumbii i Peru. Wszystko to może zająć jeszcze kilka miesięcy, ale mówi się, że Kolumbijczycy i Peruwiańczycy będą mogli korzystać z nowego przywileju już na przełomie 2014 i 2015 roku.

Przypomnijmy, że zniesienie wiz do UE dla obywateli Kolumbii i Peru było inicjatywą premiera Hiszpanii, Mariano Rajoya, którą po raz pierwszy przedstawiono w sierpniu ubiegłego roku.

Źródło: http://www.semana.com/mundo/articulo/visa-schengen-se-levanta-para-colombia-peru/378755-3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *