Ekwador: Zmiana konstytucji?

Poseł Fabián Solano należący do socjalistycznej partii Partido Socialista-Frente Amplio, chce zapewnić obecnemu przywódcy Ekwadoru możliwość ponownej elekcji w wyborach prezydenckich w 2017 roku. W tym celu zamierza zgłosić projekt reformy konstytucyjnej, która umożliwiałaby głowie państwa możliwość nieograniczonej reelekcji. Twierdzi, że projekt ten ma wystarczająco duże poparcie Zgromadzenia Narodowego.

Jednak obecny prezydent Ekwadoru, Rafael Correa, oświadczył, że nie zamierza startować w wyborach prezydenckich w 2017 roku. Fabián Solano próbuje jeszcze nakłonić przywódcę do zmiany decyzji, ale ten podtrzymuje swoje stanowisko w tej sprawie. Solano przypomina, że przywódca cieszący się dużym poparciem społeczeństwa powinien umieć rewidować swoje postanowienia, ponieważ należy on do swojego ludu i do ojczyzny.

W tym miejscu należy także przypomnieć, że za sprawą obecnego prezydenta miała już miejsce zmiana konstytucji. Rafael Correa należący do partii Alianza PAIS, doprowadził w 2009 roku do rozszerzenia uprawnień prezydenta m.in. o możliwość reelekcji, czego skutkiem było powtórne objęcie urzędu prezydenta przez niego samego.

Źródło:

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/propondran-reforma-constitucional-que-viabilice-reeleccion-de-correa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *