Susza w kolumbijskim Casanare

Departament Casanare w Kolumbii
Departament Casanare w Kolumbii

Od czterech miesięcy najsilniejsza od lat susza pustoszy ziemie departamentu Casanare w środkowo-wschodniej Kolumbii. Mimo że susza trwa od grudnia, wiadomość o niej pojawiła się w mediach dopiero tydzień temu. Według władz departamentu z powodu suszy zginęło już ponad 20 tys. zwierząt. Sytuacja jest najpoważniejsza w gminie Paz de Ariporo. Teren dotknięty klęską może mieć od 75 tys. do 150 tys. hektarów.  

Departament Casanare położony jest na terenie Równiny Wschodniej (Llanos Orientales), w dorzeczu Orinoko i znany jest przede wszystkim z ekstensywnej hodowli bydła. W latach 90. odkryto tu bogate złoża ropy, co szybko uczyniło z departamentu największego kolumbijskiego eksportera tego surowca. Negatywnymi konsekwencjami wydobycia było zachwianie równowagi ekosystemu i erozja podłoża. Nic dziwnego, że to głównie koncerny wydobywcze są teraz winione za trudną sytuację środowiska naturalnego.

http://www.semana.com/nacion/articulo/sequia-en-casanare-en-paz-de-ariporo/381885-3
Foto: semaca.com

Warto wspomnieć, że region ze względu na swoją charakterystykę geograficzną jest systematycznie nawiedzany przez czteromiesięczne susze, jednak w tym roku to zjawisko osiągnęło niespotykane wcześniej rozmiary i doprowadziło do prawdziwej katastrofy środowiskowej. Ludzie nie nadążają ze zbieraniem szczątków martwych kapibar, krów, a nawet gadów takich jak węże, kajmany i żółwie, które są najbardziej odporne na okresowe braki wody.

Przyczyn katastrofy jest wiele. Instytut Geograficzny Agustin Codazzi podał 5 czynników mających negatywny wpływ na środowisko naturalne w Casanare. Są to:

1) zachwianie równowagi glebowej przez zastąpienie rodzimej flory zatrzymującej wodę w glebie uprawami cebuli i ziemniaków, a także przekształcenie ziem w pastwiska

2) hodowla bydła na wielką skalę prowadząca do degradacji gleb

3) mała zdolność gleb do zatrzymywania wody z okresów deszczowych na późniejsze okresy suszy

4) wydobycie ropy zaburzające gospodarkę wodną (koncerny jej nie zużywają, ale spychają coraz głębiej jej zasoby i uniemożliwiają ich wykorzystanie)

5) ogólna mała atrakcyjność gleb i ich szybki drenaż

Jak widać problem Casanare jest złożony i polega głównie na niewłaściwym wykorzystaniu gleb i deforestacji, przy czym koncerny wydobywcze nie są jedynymi winnymi.

Anna Szatyłowicz

Źródła:

http://www.semana.com/nacion/articulo/sequia-en-casanare-en-paz-de-ariporo/381885-3

http://www.semana.com/nacion/articulo/sequia-en-casanare-el-papel-de-las-petroleras/381584-3

http://www.semana.com/nacion/articulo/los-cinco-pecados-que-provocaron-la-tragedia-ambiental-en-casanare/381954-3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *