Stan wyjątkowy w Buenos Aires

W związku z  trwającymi przez ostatnie dwa tygodnie brakami dostaw prądu w niektórych dzielnicach stolicy Argentyny, władze zadecydowały o wprowadzeniu energetycznego stanu wyjątkowego. Zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną jest spowodowane falą upałów na niespotykaną skalę.

Setki tysięcy mieszkańców stolicy i okolicznych miast pozostało bez prądu i manifestowało swoje niezadowolenie w ponad 40 pikietach zorganizowanych na ulicach, autostradach i torach kolejowych. Ruch jest utrudniony także przez ogniska z opon i drewna, które pojawiają się na rogach ulic. Na jednym z przedmieść stolicy świece służące do oświetlenia domu spowodowały pożar, w którym zginęła kobieta z dwójką dzieci.

Mauricio Macri, burmistrz Buenos Aires, zadecydował o zamknięciu instytucji administracji publicznej w celu oszczędności energii. Pozostaną one zamknięte od piątku 27 grudnia do czwartku 2 stycznia. Również instytucje szczebla narodowego ograniczą swoje godziny otwarcia. Macri wystąpił do rządu z prośbą o utworzenie specjalnej komisji, której zadaniem byłoby znalezienie rozwiązania kryzysu energetycznego.

Macri, który aspiruje do objęcia fotelu prezydenta w 2015 roku, skorzystał z okazji, by skrytykować rząd Cristiny Fernández de Kirchner. „Ludzie czują się opuszczeni, bez ochrony. Nie wiedzą, czy odcięcie prądu jest prewencyjne i czy będzie trwało godziny czy dni. Prosimy rząd narodowy i spółki o przejrzystość informacji” – powiedział Macri. Oskarżył on również rząd o szukanie winnych zamiast rozwiązań.

Władza wykonawcza wini za kryzys dostawców energii – Edenor (bazujący na kapitale argentyńskim) i Edesur (filię hiszpańskiej Endesy, kontrolowanej przez włoski ENEL). Jeden z ministrów Fernández stwierdził, że dystrybutorzy energii nie podołali wzrostowi zapotrzebowania argentyńskiej gospodarki w ciągu dziesięciu lat rządów kirchneryzmu. W  ramach pomocy Argentyńczykom rząd ogłosił, że siły bezpieczeństwa zajmą się dostawą wody do mieszkańców stolicy i okolic, którzy cierpią z braku jej dostaw. Mają zająć się również osobami starszymi, które znajdują się w największym zagrożeniu.

Źrodła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2013/12/29/actualidad/1388275430_281935.html

http://www.europapress.es/internacional/noticia-jefe-gobierno-buenos-aires-declara-emergencia-electrica-critica-gobierno-20131229040152.html

0 thoughts on “Stan wyjątkowy w Buenos Aires”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *