Spotkania Pepe Mujiki na Kubie

Senator i były prezydent Urugwaju spotkał się z Fidelem Castro oraz reprezentantami FARC-EP. José Mujica przybył na Kubę, aby wziąć udział we wręczeniu prestiżowej nagrody Casa de las Américas oraz  w II Międzynarodowej Konferencji “Con Todos y para el Bien de Todos” (“Ze wszystkimi i dla dobra wszystkich”), zorganizowanym dla uczczenia 160. rocznicy narodzin poety i filozofa kubańskiego, José Martíego. Konferencja odbyła się w dniach 25-28 stycznia i Mujica skorzystał z pobytu na Kubie, aby spotkać się z przedstawicielami ruchów komunistycznych w Hispanoameryce.

Swoje dość długie spotkanie z Fidelem, Mujica skomentował: “Rozmawialiśmy na wiele tematów, pamiętał doskonale nasze ostatnie spotkanie. Przyznaję, że zastałem go w lepszym zdrowiu; jak zwykle był błyskotliwy i zaniepokojony wieloma sprawami”. Jednym z poruszonych tematów, najbardziej komentowanym w sieci, był problem wirusa zika, rozprzestrzeniający się w regionie. Kuba i Urugwaj jak na razie nie odnotowały żadnego przypadku.

Na spotkaniu Fidel Castro mówił także o potrzebie rozwoju hodowli bydła oraz zapewnił, że zajmuje się obecnie studiowaniem technik w celu rozwiązania problemów w zakresie tej dziedziny rolnictwa, którą określił za “ważną dla społeczeństwa”.

Mujica spotkał się również z Timoleónem Jiménezem, szefem FARC, oraz przedstawicielami tej partyzantki w rozmowach z rządem Kolumbii, które toczą się w Hawanie. Jeden z nich, Pablo Catatumbo, umieścił notkę na Twitterze: “Słuchanie prezydenta Mujiki zawsze wzbogaca. Jest jednym z niewielu autorytetów moralnych, jakie pozostały na tym świecie”. Niemniej jednak żadna ze stron nie skomentowała spotkania.

Sam pobyt na Kubie wywołał dobre wrażenie na Mujice, który stwierdził, że widzi poprawę. “Ten proces będzie trwał, ponieważ obecnie podejmowane są reformy, które wydają mi się niezwykle istotne, ale mam nadzieję, że uda się zachować to, co najważniejsze”, skomentował. Dodał również, że “najważniejszym osiągnięciem Rewolucji nie są dobra materialne, a godność państwa, które wcześniej zamieniono na luksusowy burdel”.

Źródła:

http://www.telesurtv.net/news/Pepe-Mujica-se-reunio-con-Fidel-Castro-en-La-Habana-20160130-0030.html

http://www.infobae.com/2016/01/31/1786696-fidel-castro-y-jose-mujica-se-reunieron-la-habana-y-hablaron-el-zika

http://www.porelbiendetodos.com/

http://www.telesurtv.net/news/Pepe-Mujica-se-reunio-con-la-delegacion-de-las-FARC-EP-en-Cuba-20160128-0031.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *