Salwador: Wielka inwestycja w energię słoneczną. Ogromna farma fotowoltaiczna uruchomiona

W Salwadorze uruchomiono właśnie największą w Ameryce Środkowej farmę fotowoltaiczną o mocy 101 megawatów.

Jej inauguracja odbyła się 2 maja br. Inwestycja Planta Providencia Solar 1 powstała dzięki współpracy rządu i francuskiej spółki Neoen, z którą kontrakt podpisano w 2014 roku i która projekt realizowała wraz z salwadorską firmą Almaval S.A. Wiceprezydent Salwadoru, Óscar Ortiz, powiedział, że projekt jest dowodem na to, jak dobre rezultaty może przynieść współpraca sektorów publicznego i prywatnego.

Kompleks energetyczny został zbudowany w El Rosario w departamencie La Paz, tworzy go około 150 tysięcy paneli słonecznych i według deklaracji jest w stanie zapewnić energię dla 200 tysięcy gospodarstw domowych. Już po uruchomieniu będzie on nadal obsługiwany przez francuską firmę, z którą podpisano umowę na 20 lat.

Do tej pory Salwador opierał swój system energetyczny na energii z paliw kopalnych, głównie ropy naftowej (ok. 48%), energii wodnej (ok. 30%), energii geotermicznej (ok. 13%) i energii biomasy (ok. 8%). Inwestycja w energię słoneczną jest kolejnym ważnym krokiem w procesie dywersyfikacji energetycznej kraju.

Źródła:

http://www.eleconomista.net/2017/05/02/el-salvador-inaugura-la-planta-solar-mas-grande-de-ca

http://www.laprensagrafica.com/2017/05/03/inauguran-la-planta-solar-mas-grande-de-el-salvador

https://www.euro-energie.com/la-societe-francaise-neoen-signe-un-contrat-de-fourniture-d-electricite-pour-un-projet-photovoltadque-de-60-mw-au-salvador-n-4530

http://www.elsalvador.com/noticias/negocios/210756/la-mayor-planta-solar-del-pais-inicia-operaciones-en-pocos-meses/

Zdjęcie główne: https://es.wikipedia.org/wiki/Panel_fotovoltaico#/media/File:Fixed_Tilt_Solar_panel_at_Canterbury_Municipal_Building_Canterbury_New_Hampshire.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *