Salwador: W oczekiwaniu na wyniku wyborów

Wciąż nie ma oficjalnych rezultatów niedzielnych wyborów, w których obywatele Salwadoru wybierali deputowanych do Zgromadzenia Ustawodawczego, burmistrzów oraz swoich posłów do Parlamentu Środkowoamerykańskiego (Parlacen).

W związku z błędami systemu transmisji głosów Najwyższy Trybunał Wyborczy (TSE) zmuszony był zatrudnić nową firmę, która miała zająć się opracowaniem wyników. Nie rozwiązało to jednak problemu i TSE podało dziś informację o zawieszeniu publikacji wstępnych rezultatów. Powodem są błędy w bazie danych. Oczekiwanie na ostateczne, oficjalne wyniki wyborów potrwać może nawet 12 dni.

Pomimo kłopotów z liczeniem głosów i publikacją wyników wielu kandydatów, na zwoływanych przez siebie konferencjach, ogłasza już swoje zwycięstwo. Kandydat na deputowanego Narodowego Sojuszu Republikańskiego (prawicowa partia ARENA), ogłosił, że ARENA, z 36 deputowanymi w Zgromadzeniu Ustawodawczym, zostaje główną siłą polityczną w państwie. Z drugiej strony, Nidia Díaz z konkurencyjnego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Martí (FMLN) podała, że partia również ma nadzieję wprowadzić 36 deputowanych do Zgromadzenia Ustawodawczego.

Foto: noticias.starmedia.com
Foto: noticias.starmedia.com

Nowym burmistrzem San Salvadoru ogłosił się Nayib Bukele z FMLN, zapewniając, że posiada wyniki 94% głosów, które wskazują na jego wygraną. Główny konkurent Bukele, Edwin Zamora, zaakceptował publicznie swoją porażkę, zwracając uwagę, że pomimo braku oficjalnego potwierdzenia, przewaga jest najprawdopodobniej po stronie FMLN.

Źródła:

http://elecciones.elsalvador.com/articulo/tse-suspende-escrutinio-preliminar-21859

http://elecciones.elsalvador.com/articulo/arena-obtiene-diputados-tras-las-elecciones-segun-portillo-cuadra-21847

http://www.lapagina.com.sv/nacionales/104518/2015/03/02/Nayib-Bukele-Es-irreversible-hemos-ganado-San-Salvador-por-mas-de-7-mil-votos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *