Salwador: Strach paraliżuje komunikację miejską

Co najmniej sześciu kierowców autobusów zostało zamordowanych przez członków salwadorskich gangów w ostatnich dniach, wywołując tym samym falę strachu wśród pracowników komunikacji miejskiej i paraliżując transport. „Staraliśmy się utrzymać nasze usługi, ale ostanie ataki przeraziły kierowców i zdecydowaliśmy się rozpocząć strajk” – poinformował CNN Roberto Soriano, prezes Spółki Transportu Publicznego.

Celem gangów jest zmuszenie rządu do zawieszenia broni. Jak jednak przekonuje prezydent Salvador Sánchez Cerén, salwadorskie władze nie zamierzają ugiąć się przed żądaniami grup przestępczych. Zwrócił się on już do ministra obrony z prośbą o przygotowanie wojska i włączenie go w patrolowanie stolicy, w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa.

Na trasach, które przestały być obsługiwane przez autobusy, uruchomiono transport zastępczy. Pojazdy chronione są przez towarzyszące im siły zbrojne.

W samym 2015 roku 38 pracowników transportu publicznego zostało zamordowanych. Przedstawiciele tej grupy zawodowej apelują do rządu o pomoc i ochronę. Do tej pory w związku ze sprawą zatrzymano dwóch członków gangów, w tym jednego 18-latka.

Źródła:

Pandillas en El Salvador matan al menos a seis conductores de bus para presionar al gobierno

http://www.elsalvador.com/articulo/sucesos/capturan-otro-pandillero-relacionado-paro-transporte-83111

http://www.elsalvador.com/articulo/sucesos/fuerza-armada-despliega-sus-vehiculos-para-dar-proteccion-83059

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *