Koniec bezkarności gwatemalskiego dyktatora?

Trybunał w Gwatemali wszczął kolejne postępowanie sądowe przeciwko byłemu generałowi Efrainowi Ríos Monttowi, oskarżonemu o ludobójstwo na ludności majańskiej.

Źródło: http://www.dw.com
Źródło: http://www.dw.com

Ríos Montt sprawował rządy w Gwatemali w okresie 1982-1983. Był to najkrwawszy okres z i tak wyjątkowo krwawej i długiej wojny domowej, która trwała od 1960 do 1996 roku. Zginęło wtedy lub zaginęło bez wieści ok. 200 000 osób. Zgodnie z raportem ONZ, 90% zbrodni zostało popełnionych przez siły rządowe lub z nimi sprzymierzone. W okresie rządów Montta wojsko dokonało co najmniej 15 rzezi na ludności majańskiej, szczególnie z grupy Ixtil. Zginęło wtedy 1771 Indian, 29000 rodzin zostało przesiedlonych. Za te zbrodnie będzie teraz sądzony Ríos Montt oraz były szef wywiadu z tego okresu, José Rodríguez.

Oskarżenie nie jest niczym nowym. Ríos Montt został już za te zbrodnie skazany na 80 lat więzienia w 2013 roku, jednak kilka dni po ogłoszeniu wyroku został on anulowany przez Trybunał Konstytucyjny, który dopatrzył się nieprawidłowości w procesie. Termin ponownego posiedzenia sądu wyznaczono na 5 stycznia 2014, jednak prawnicy byłego generała zażądali zmiany sędzi Jeannette Valdez argumentując, że miała ona wyrobioną opinię o sprawie (wyrażała opinię na temat ludobójstwa w pracy akademickiej z 2004 r.). Trybunał Konstytucyjny musiał zmienić datę na 23 lipca. 89-letni generał nie zjawił się jednak w sądzie z powodu orzeczenia o złym stanie zdrowia – demencji starczej. Obrońcy generała wnioskują o całkowite odroczenie procesu. Trybunał nie poprzestał jednak na przedstawionym przez prawników raporcie medycznym z Narodowego Instytutu Nauk Sądowych (Inacif) i przystał na prośbę Ministerstwa Spraw Publicznych – były generał musi stawić się na badania w Narodowym Szpitalu Zdrowia Psychicznego, imienia Federico Mory, w celu zweryfikowania deklarowanych problemów zdrowotnych. Być może gwatemalskiemu wymiarowi sprawiedliwości uda się doprowadzić do kolejnego wyroku i położyć kres bezkarności byłego dyktatora.

Źródła:
http://www.dw.com/es/caso-r%C3%ADos-montt-prueba-de-fuego-para-la-justicia-de-guatemala/a-18602702

http://www.prensalibre.com/guatemala/politica/juicio-contra-rios-montt

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/01/150105_guatemala_genocidio_rios_montt_nuevo_juicio_jcps

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *