Salwador jako pierwszy kraj na świecie zakazuje wydobycia metali

29 marca br. salwadorski Kongres podjął historyczną decyzję, zakazując wydobycia metali na terenie kraju. W tym niewielkim państwie, gdzie ponad 90% wód powierzchniowych jest zanieczyszczonych przez toksyczne chemikalia, uznano, że przemysł wydobywczy, zamiast obiecywanej przez wielu szansy na lepszy byt, stanowi zagrożenie dla rozwoju i dobrobytu ludności.

Nowe prawo zakazuje zarówno eksploracji i eksploatacji złóż, jak i przetwarzania metali kopalnych. Unieważnione zostały wszystkie trwające obecnie procesy ubiegania się o licencję wydobywczą. Indywidualni górnicy, prowadzący działalność wydobywczą na małą skalę, mają dwa lata na to, by znaleźć inne źródło utrzymania. Od tej pory nie mogą jednak stosować podczas wydobycia toksycznych środków chemicznych. W poszukiwaniu nowego zajęcia ma im pomóc rząd. Zgodnie z nowo ustanowionym prawem żadna instytucja, norma ani akt administracyjny nie może udzielać licencji na wydobycie metali. Ustawa przewiduje także zamknięcie działających kopalni i współpracę rządu z Ministerstwem Środowiska nad naprawieniem dotychczasowych szkód, by zwrócić obywatelom czyste środowisko.

„To nie jest tylko kolejne prawo. To jest ustawa opłacona krwią wielu osób, które walkę z przemysłem wydobywczym, w obronie środowiska naturalnego, przypłaciły życiem” – powiedział deputowany Guillermo Mata, z lewicowej partii Front Wyzwolenia Narodowego im. Farabunda Martíego.

Bezprecedensowa decyzja Salwadoru nie należała do łatwych. O ustawie mówiono już od 2005 roku, jednak sześciokrotnie próby jej uchwalenia kończyły się porażką. Tym razem do decyzji Kongresu przyczyniła się interwencja przedstawicieli Kościoła katolickiego, salwadorskiego Caritasu i Uniwersytetu Środkowoamerykańskiego im. José Simeóna Cañasa.

Dyrektor salwadorskiej gałęzi organizacji Oxfam twierdzi, że przemysł wydobywczy w Salwadorze nie przyczynił się do walki z ubóstwem. Zamiast zmniejszyć nierówności, doprowadził on do eskalacji konfliktów społecznych i zanieczyszczenia wody.

Nowe prawo nie jest jednak pozbawione kontrowersji – wątpliwości wzbudza fakt, że nie reguluje ono produkcji wyrobów rękodzielniczych oraz sprzedaży biżuterii i produktów z drogocennych metali.

Źródła:

https://www.nytimes.com/2017/04/01/opinion/sunday/el-salvadors-historic-mining-ban.html?_r=0

http://www.laprensa.com.ni/2017/03/29/internacionales/2207216-salvador-prohibe-la-mineria-metalica

http://www.americaeconomia.com/negocios-industrias/el-salvador-prohibe-la-actividad-minera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *