Rosja zainwestuje w przemysł wydobywczy w Wenezueli

W tym tygodniu doszło do spotkania pomiędzy władzami Wenezueli a rosyjskim państwowym przedsiębiorstwem naftowym, Rosnieft. W toku negocjacji potwierdzono i podpisano porozumienia o inwestycjach w wenezuelski przemysł wydobywczy na kwotę rzędu 14 miliardów dolarów.

O wynikach spotkania poinformował opinię publiczną sam prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro. Według niego, jednym z efektów będzie wzmocnienie więzi, które łączą oba narody i promowanie wspólnych przyszłych projektów. Rosyjskie i wenezuelskie przedsiębiorstwa (Rosnieft i PDVSA) zdecydowały się na rozszerzenie dotychczasowej współpracy w ramach wydobycia ropy naftowej w Pasie Naftowym Orinoco “Hugo Chávez” na wschodzie kraju. Dotychczas oba kraje stworzyły wiele wspólnych przedsiębiorstw i inicjatyw związanych z wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych, w tym Petro Monagas, Petro Victoria czy Petro Miranda. Łączna liczba podpisanych porozumień wynosi 255, co pozwoliło na wcielenie w życie 57 projektów, dotyczących tak wydobycia, jak i innych sfer życia – kultury, budownictwa, edukacji, technologii.

Tym razem postanowiono wzmocnić rozwój współpracy poprzez poprawę infrastruktury i sektora usług. Ma to się przyczynić także do zwiększenia produkcji ropy naftowej. Dziś PDVSA produkuje mniej niż 2 miliony baryłek surowca dziennie – w 2019 roku liczba ta ma przekroczyć 6 milionów. Czy jest to pierwszy krok w stronę normalizacji gospodarki kraju, który od wielu miesięcy trwa w pogłębiającym się kryzysie? Choć wenezuelski rząd deklaruje, że jest możliwy powrót do cen sprzed krachu, bardziej prawdopodobne wydaje się, że cena za baryłkę ustabilizuje się na poziomie 60 dolarów. Inicjatywy, takie jak opisana powyżej, udowadniają, że Wenezuela liczy się z tym scenariuszem i przygotowuje się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2015/05/150528_venezuela_rusia_rosneft_dp

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/economia/venezuela-y-rusia-firman-acuerdos-de-inversion-pet.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *