Putin: Ameryka Łacińska kluczowa dla Rosji

Prezydent Rosji, Władimir Putin,  przyznał w wywiadzie dla kubańskiej agencji Prensa Latina, że współpraca z “silną i politycznie niezależną” Ameryką Łacińską jest kluczowa dla polityki zagranicznej jego kraju.

Putin udzielił wywiadu jeszcze w Moskwie, tuż przed rozpoczęciem swojej podróży po Latynoameryce. Przyznał, że relacje z tym regionem są niezwykle ważne dla Rosji, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i politycznych. Podkreślił, że Rosja zamierza znacząco zintensyfikować kontakty handlowe z krajami Ameryki Łacińskiej, ze szczególnym naciskiem na aspekt inwestycyjny.

W sferze zainteresowań Rosji znajdują się takie sektory, jak rafineryjny, gazowy, energetyczny (energia wodna i nuklearna), budownictwo i technologie informacyjne. Powiedział także:

Jesteśmy zainteresowani silną i zjednoczoną Ameryką Łacińską, ekonomicznie niezależną i politycznie niepodległą, która przeobraża się w ważny element nowego, policentrycznego świata.

Władimir Putin udał się na Kubę oraz do Argentyny i Brazylii w związku z odbywającym się w Fortalezie 6. szczytem grupy Brics (Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Afryki Południowej). Do grupy pragnie dołączyć też Argentyna, ale Putin wyraźnie zaznaczył, że pomimo głębokiego szacunku dla argentyńskiego rządu, BRICS nie bierze pod uwagę rozszerzenia.

Źródło:

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/putin-dice-que-latina-es-clave-para-rusia-y-descarta-que-argentina-entre-

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *