Przełomowe spotkanie prezydentów USA i Brazylii

Po niemal dwóch latach od załamania się dwustronnych stosunków pomiędzy Brazylią a Stanami Zjednoczonymi, prezydent Brazylii Dilma Rousseff udała się w poniedziałek (29.06.2015) z wizytą do Waszyngtonu.

http://www.aim.org/newswire/u-s-spied-on-mexico-and-brazils-presidents/attachment/obama-and-rousseff/
Foto: aim.org

W trakcie spotkania z prezydentem Obamą poruszane były kwestie zarówno stosunków bilateralnych, jak i sprawy dotyczące całej zachodniej hemisfery. Jednym z najważniejszych ustaleń była obietnica wzmocnienia więzów gospodarczych, co objawiać się będzie m.in. w ponownym otwarciu handlu wołowiną.

Kolejnym krokiem w zacieśnianiu dwustronnych stosunków, była obietnica prezydenta Obamy i prezydent Rousseff do podjęcia kroków na rzecz zniesienia ruchu wizowego pomiędzy tymi krajami. Ponadto zgodzili się na podjęcie współpracy w dziedzinie rejestracji patentów oraz podsumowania dwustronnej kooperacji nad sprawami związanymi z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Spotkanie Obamy i Rousseff przebiegło w przyjacielskiej atmosferze. Począwszy od ciepłego przywitania na lotnisku, prezydenci wzajemnie chwalili kraj partnera. Dilma Rousseff w trakcie konferencji prasowej stwierdziła, że od 2013 roku wiele spraw się zmieniło i wierzy w zapewnienia prezydenta Obamy, że Stany Zjednoczone nie będą szpiegowały przyjacielskich krajów. Prezydent USA odwdzięczył się stwierdzeniem, że Brazylia jest światowym mocarstwem i niezastąpionym partnerem USA, który odgrywa kluczową rolę w rozwiązywania problemu zmian klimatu oraz w zwiększaniu produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Spośród zagadnień związanych z zachodnią hemisferą, przywódcy obu krajów poruszali kwestię Wenezueli oraz pogarszającej się tam sytuacji gospodarczej. Ponadto prezydenci zaniepokojeni są sytuacją dysydentów politycznych, którzy mimo nawoływań ze strony społeczności międzynarodowej w dalszym ciągu znajdują się w więzieniach.

Spotkanie miało ogromne znaczenie dla Brazylii w związku z pogarszającą się tam sytuacją gospodarczą oraz skandalem związanym z korupcją polityczną i potencjalnym kryzysem na szczeblach władzy.

Źródła:

http://www.reuters.com/article/2015/06/30/us-usa-brazil-statement-idUSKCN0PA25620150630

http://www.usnews.com/news/articles/2015/06/30/venezuela-on-table-when-obama-meets-brazilian-president-rousseff

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *