Kolejny szczyt państw BRICS

Wczoraj (08.07.2015 r.) w rosyjskiej miejscowości Ufa rozpoczął się VII szczyt państw grupy BRICS. Jest to spotkanie przedstawicieli największych państw rozwijających się, w którego skład wchodzą Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki. 

Na tegorocznym szczycie poruszane były głównie kwestie gospodarcze i finansowe dotyczące zmiany międzynarodowego ładu finansowego. Głównym celem spotkania było utworzenie Nowego Banku Rozwoju (New Development Bank – NDB), który stanowiłby przeciwwagę dla zachodniego Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Dzięki niemu ma być dokonana sprawniejsza reforma rynku światowego, do czego zachęcają przedstawiciele grupy od początku jej istnienia. W pierwszym okresie funkcjonowania kapitał banku ustalono na kwotę 50 mld $, a docelowo przewiduje się sumę 100 mld $, która będzie ulokowana na lokalnych rynkach walutowych w tych właśnie krajach, jak również na rynkach międzynarodowych.  Szefem NDB jest mianowany w maju bieżącego roku Kundapur Vaman Kamath, który przez wiele lat pełnił funkcję menadżera indyjskiego banku ICICI. Nowy Bank Rozwoju ma rozpocząć oficjalnie działalność w przyszłym roku.

Podczas szczytu dyskutowano również o wielu kluczowych problemach światowych i regionalnych. W związku z utworzeniem banku rozwoju poruszano kwestie państw borykających się z problemami finansowymi, takimi jak Grecja czy Ukraina. W dziedzinie bezpieczeństwa rozmawiano głównie o konflikcie w Syrii i zagrożeniach ze strony Państwa Islamskiego oraz o irańskim programie nuklearnym.

Spotkanie pięciu największych państw rozwijających się było szczególnie ważne dla gospodarza szczytu, a mianowicie dla Rosji i polityki Władimira Putina. W Baszkirskiej miejscowości Ufa w ciągu kilku dni odbywają się kluczowe spotkania przedstawicieli świata niezachodniego, ponieważ po spotkaniu BRICS odbywa się także spotkanie Szanghajskiej Organizacji Współpracy. W ten sposób prezydent Rosji ukazuje, że pomimo izolacji jaką nakładają na jego kraj państwa zachodu, może nawiązać pełnoprawną współpracę z innymi partnerami. Szczególnie kooperacja BRICS  poprzez zwiększanie swojej efektywności  w działaniach ma być przeciwwagą dla światowej polityki USA.

Źródła:

http://www1.folha.uol.com.br/mercado/2015/07/1652982-cupula-dos-brics-que-comeca-hoje-deve-evitar-temas-dificeis.shtml

http://www.reuters.com/article/2015/07/06/us-emerging-brics-idUSKCN0PG1CG20150706

http://news.yahoo.com/putin-hosts-brics-summit-amid-standoff-west-084219795.html

http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/w-ufie-rusza-szczyt-brics,558253.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *