Prognozy ekonomiczne w Argentynie na nadchodzący rok

Przedsiębiorcy w Argentynie nie przewidują zbyt optymistycznego scenariusza ekonomicznego na rok 2014 i, między innymi, odrzucają możliwość stworzenia nowych miejsc pracy – wynika tak z badania zrealizowanego przez Instituto de Investigaciones Econónomicas, prowadzonego przez giełdę papierów wartościowych w Cordobie. Objęło ono 240 małych i średnich firm w prowincji Córdoba.

Guillermo Acosta, dyrektor Instytutu, mówi, że zdaniem przedsiębiorców biorących udział w badaniu, “większość przedsiębiorstw skłania się ku myśleniu, że będzie gorzej i wskaźniki pokazują, że będzie to rok mniejszego wzrostu ekonomicznego”.

Z kolei z innego badania dotyczącego przewidywań przedsiębiorców, przeprowadzonego w Villa María przez Poncio Consultores Asociados wynika, iż mają oni większe nadzieje co do wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Według danych zdobytych przez ankieterów telefonicznych, 42 na 100 respondentów zakłada, że 2014 będzie lepszym rokiem niż poprzedni, 45 % nie przewiduje większych zmian i jedynie 10% zakłada, że będzie to rok gorszy. Badanie to zostało przeprowadzone jeszcze przed ostatnimi zmianami w rządzie Cristiny Fernández.

Przedsiębiorcy również mieli za zadanie przewidzieć kurs dolara w październiku przyszłego roku. Analitycy zwracają uwagę, iż badanie to charakteryzuje się wysokim poziomem sprawdzalności. W tym roku prognozuje się duże zaufanie do tej waluty, która według respondentów będzie kosztować 7,82 pesos.

Poziom aktywności przemysłowej notuje wzrost wynoszący w sumie 0,9% w ciągu 10 pierwszych miesięcy bieżącego roku według informacji, które podał niedawno Indec. Z kolei wskaźnik EMI, który mierzy wielkość produkcji przemysłowej w cyklu miesięcznym, zmniejszył się o 1,1 punktu procentowego w okresie październik-luty, jednak w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku zanotował on 1,4% wzrostu urynkowienia.

Źródło: http://www.lavoz.com.ar/negocios/empresarios-con-dudas-sobre-la-actividad-en-2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *