Brazylijczycy protestują przeciwko rasizmowi

W zeszłą środę setki Brazylijczyków przeszły głównymi ulicami São Paulo w ramach corocznego Dia da Consciência Negra. Jest to dzień upamiętniający zabójstwo Zumbi Dos Palmaresa, który w XVII wieku został przywódcą Quilombo – “państwa” utworzonego w Brazylii przez zbiegłych niewolników.

Uczestnicy marszu chcieli nie tylko stanąć w obronie idei równości rasowej, ale i zachęcić współrodaków do refleksji nad tą kwestią. Większość manifestantów niosła ze sobą plakaty z hasłami krytykującymi między innymi używanie przemocy wobec czarnoskórych obywateli przez policję. Opowiadali się również za wprowadzeniem „antyrasistowskiej edukacji”.

W hasła manifestantów wpisuje się nowy projekt ustawy, zaproponowany miesiąc temu przez prezydent Brazylii, Dilmę Rousseff. Ustawa zakłada zarezerwowanie 20% wszystkich stanowisk publicznych dla czarnoskórych obywateli.

Rousseff, będąca zwolenniczką programu kwot rasowych, pisze na swoim Twitterze: „Rzeczywistą równość rasową uzyskamy jedynie poprzez afirmatywną politykę promowania możliwości dla czarnoskórych mężczyzn i kobiet”.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/node/105432

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *