Półtora miesiąca Macriego

W ciągu zaledwie półtora miesiąca swojej prezydentury Mauricio Macri całkowicie odmienił politykę Argentyny.

Jednym z powszechnie znanych faktów na temat Macriego był jego bliski związek z Izraelem, państwem oskarżanym o naruszanie praw człowieka na terytoriach, które okupuje nielegalnie od prawie 50 lat. Jeszcze przed wyborami obecny prezydent Argentyny spotykał się z wysokimi urzędnikami Izraela, w tym z jego premierem, Benjaminem Netanjahu.  W 2014 roku spotkali się oni w Izraelu, na szczycie prezydentów miast. Macriemu towarzyszył jego sekretarz do spaw praw człowieka, Claudio Avruj, który stwierdził, że Macri “uznaje przewodnictwo Izraela w zakresie technologii i innowacji w sprawach bezpieczeństwa”.

Już wtedy Macri zapowiedział, że Izrael stanie się “strategicznym partnerem Argentyny, a stosunki z Iranem zostaną ograniczone do minimum”. Wtedy również obiecał wycofanie memorandum wydanego przez Kirchner w 2013 roku, zgodnie z którym miała zostać powołana specjalna międzynarodowa Komisja Prawdy w celu zbadania zamachu na synagogę w Buenos Aires w 1994 roku1. Macri dotrzymał swojego słowa i już drugiego dnia sprawowania urzędu odwołał memorandum.

netanyahu-macri-660x280
Foto: http://argentinatoday.org/

Kolejnym punktem w rozmowach izraelsko-argentyńskich jest zmiana pozycji w stosunku do Palestyny. Państwo to zostało uznane rzez Argentynę za wolne i niepodległe w 2010. Izrael, któremu nie jest na rękę istnienie Palestyny, ma zamiar poprosić kanclerza i prezydenta Argentyny o odwołanie uznania. ”W tym momencie prezydent i kanclerz mają sporo pracy, ale na pewno spotkam się z nimi w celu omówienia tego tematu”, zapewniła Dorit Shavit, ambasador Izraela w Argentynie.

Po styczniowym spotkaniu Netanjahu z Macrim, premier Izraela wyraził chęć wizyty Argentyny w najbliższym czasie, a Shavit podkreśliła, że spotkanie w Davos było ”niezwykle istotne” oraz zapewniła, że ideą jest ”zacieśnienie współpracy”.

Macri nie pozostaje pasywny również w sprawach wewnętrznych. Na początku stycznia Minister Zdrowia, Jorge Lemus, ogłosił odebranie praw wykonania zawodu lekarzom, którzy wykształcili się na Kubie dzięki stypendiom tego karaibskiego państwa. Według Lemusa Argentyna posiada odpowiednią ilość lekarzy i nie musi korzystać z usług tych, którzy wykształcili się na Kubie. Niemniej jednak, decyzja ta narusza Protokół Dodatkowy do Umowy o Współpracy w Edukacji, który oba państwa podpisały w 2007 roku i który miał na celu wzajemne uznawanie tytułów uniwersyteckich. Lekarze wykształceni na Kubie wykonywali zawód na najbiedniejszych terytoriach Argentyny i to właśnie ludzie z najniższego szczebla ekonomicznej drabiny będą cierpieć z powodu decyzji Ministerstwa.

Cierpieć za to nie będzie kuzyn samego prezydenta, który wygrał przetarg na zbudowanie gazociągu w argentyńskiej Córdobie. Co ciekawe, firma Angelo Calcaterry, kuzyna Macriego, do 2007 roku należała do aktualnego prezydenta. Przetarg obejmował prace łącznie za 9 milionów pesos, z których ok. 2,5 miliona trafi do firmy Calcaterry. Resztę podzielono na inne przedsiębiorstwa, w tym brazylijski Oderbrecht, zamieszany w skandal korupcyjny zagrażający Dilmie Rousseff.

Swoją krytykę nowego prezydenta podjął nawet New York Times. Pod ostrzał trafiła dewaluacja peso o 30%, co spowodowało wzrost cen od 20 do 40%. Wzrosły przede wszystkim ceny produktów spożywczych, co znowu uderza w najbiedniejszą grupę społeczną. Sytuację pogarsza obcięcie podatku na eksport, które spowodowało mniejszą ilość produktów pozostających na rynku państwowym. Macri, widząc pogarszającą się sytuację, podarował osobom otrzymującym najniższą emeryturę bożonarodzeniowy bon na 400 pesos, który w tym okresie wystarczał na zakup dwóch kilo mięsa.

BBC komentuje natomiast częste korzystanie z dekretów, co można interpretować jako omijanie parlamentu. Z największą krytyką spotkała się nominacja tą drogą dwóch sędziów Sądu Najwyższego. Działania Macriego tłumaczone są wakacjami i przerwą w obradach Parlamentu, jednakże według Ámbito Financiero już wcześniej było oczywiste, że prezydent będzie rządził głównie przez dekrety, ponieważ w Parlamencie ma mniejszość. BBC przypomina, że Christina Kirchner w ciągu dwóch kadencji skorzystała z dekretów 29 razy, podczas gdy Macri przez zaledwie jeden miesiąc odwołał się do tej formy stanowienia prawa aż 15 razy. The Guardian nazywa tę formę rządów antydemokratyczną.

1 Memorandum wzbudziło wiele protestów, ponieważ już w 2006 roku śledztwo prokuratury argentyńskiej potwierdziło udział irańskich i libańskich urzędników państwowych w zamachu. Jednym z przeciwników memorandum był Alberto Nisman, który zmarł w ubiegłym roku w niewyjaśnionych okolicznościach.

Źródła:

Vergüenza: Israel le pedirá a la Argentina dejar de reconocer a Palestina (Actualizado))

http://www.lapoliticaonline.com/nota/81786/

http://www.radiorebelde.cu/noticia/inhabilita-gobierno-macri-medicos-graduados-cuba-20160105/

http://es.blastingnews.com/internacionales/2016/01/macri-la-dura-critica-del-new-york-times-00715939.html

http://es.blastingnews.com/internacionales/2015/12/macri-segun-la-bbc-autoritario-y-poco-democratico-aunque-esgrimiendo-justificaciones-00709021.html

http://www.d24ar.com/nota/argentina/368288/macri-le-otorga-primo-obra-2500-millones.html

http://www.theguardian.com/world/2016/jan/10/argentinian-president-mauricio-macri-anti-democratic-decrees

http://www.lanacion.com.ar/1853370-se-cae-definitivamente-el-memorandum-con-iran

http://www.elmundo.es/internacional/2015/12/11/566b3e51e2704e71118b4652.html

http://www.ambito.com/noticia.asp?id=817307

http://www.clarin.com/politica/Argentina-reconoce-formalmente-Palestina-independiente_0_385161647.html

Argentina dejaría de reconocer a Palestina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *