Policja wkracza do kolejnych faveli w Rio de Janeiro

Około 1200 policjantów wkroczyło rankiem 1 kwietnia do kompleksu faveli „O Complexo da Maré” uznawanego za jeden z najniebezpieczniejszych w Rio de Janeiro. Akcję przeprowadzono w ramach przygotowań miasta do nadchodzących mistrzostw świata w piłce nożnej. Zatrzymano około stu osób.

Complexo da Maré skupiający 16 faveli zamieszkanych przez 120 tysięcy osób oraz znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie międzynarodowego portu lotniczego Galeao, który obsłuży większość przylatujących na mundial turystów, uznawany jest za jeden z najniebezpieczniejszych regionów miasta, w którym odbywa się znaczna część zarówno produkcji, jak i obrotu narkotykami.

Nie napotykając oporów ze strony mieszkańców, oddziały militarne przejęły kontrolę nad kompleksem w kwadrans, manifestując koniec operacji poprzez zawieszenie flag Brazylii oraz Rio de Janeiro na jednym ze znajdujących się w kompleksie placów.

Ostatnie wydarzenia wpisują się w ciąg akcji pacyfikacyjnych prowadzonych sukcesywnie na terenie faveli we wszystkich miastach organizujących mistrzostwa świata w kraju samby.

Mateusz Pannert

Źródła:

http://expresso.sapo.pt/policia-do-rio-de-janeiro-ocupa-e-pacifica-favelas-do-complexo-da-mare=f863236

http://www.tsf.pt/PaginaInicial/Internacional/Interior.aspx?content_id=3786331

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *